Dış mekan veya kapalı mekan onlar için hiç farketmiyor. Konu fotoğraf çekimi olunca hemen gülümsüyorlar. Evet, onlar düğün fotoğrafı çekilmekten hoşlanan bireyler… Fotoğraf çektirmeyi seven birçok insan olduğu gibi fotoğraf çekilmekten hoşlanmayan insanların sayısı da bir o kadar fazladır. Özellikle konu kendi düğünleri olunca elleri ayaklarına dolaşıverir. Fotoğraf çekimine alışık olmayan insanlar kamera önünde nasıl düğün pozları vereceği konusunda kararsızlardır. Hiçbir gelin ve damat, enerjisiz bakan, dik durmadığı ve fazlalıklarının belli olduğu fotoğrafları olmasını istemez. İşte sizlere ilham kaynağı olacak gelin damat pozları için ipuçları ve düğününüzü harika bir anıya dönüştürecek gelin fotoğrafları !

 

Düğün fotoğrafları çekiminde muhtemelen tüm gün ayakta olacaksınız ve uzun süren çekimlere alışkın olmadığınızdan bu süreç için biraz endişelenebilirsiniz. Belki de profesyonel bir manken gibi nasıl gelin pozları vereceğinizi düşünmeye başlamış bile olabilirsiniz. Bu, sizin fotoğraf çekinmeyi sevip sevmediğiniz ya da fotoğraf çekinme alışkanlığınızın olup olmaması ile ilgili bir durum. Bizler ise sizler için; düğün gününüzde boyunuz, kilonuz veya stiliniz ne olursa olsun, fotoğrafta istediğiniz gibi çıkmanızı sağlayacak düğün fotoğrafı pozlarını derledik.

 

 

İşte gelin damat pozları için en iyi ipuçları

Gelin fotoğrafı çekimlerinde olduğundan daha zayıf çıkmak her kadının hayalleri arasındadır. Elbette gelinliğiniz içinde, sizleri incecik gösterecek düğün pozları da vardır. İşte bunlardan bazıları!

 • İşe kollarınızı zayıf göstermek ile başlayabilirsiniz. İnce görünen kollarınız, sizi daha zarif gösterecektir. Bunun için çekim sırasında kollarınızı yerleştirdiğiniz bölge düğün pozu için çok önemlidir. Kollarınızı vücudunuz ile birleştirmemek bu görünümün kilit noktasıdır. Kollarınızı vücudunuzdan uzak tutarak daha zayıf görünmelerini sağlayabilirsiniz.
 • Düğün fotoğraf çekimlerine gitmeden önce ünlülerin katıldığı gala ve partilere bir göz atın! Her ünlü sürekli objektif karşısında olduğundan, fotoğrafta hangi açıdan güzel çıktığının bilincidedir ve hep o açıdan poz verir. Ellerini koydukları yer, bacak hareketleri veya yüzlerinin nasıl durduğunu inceleyin. Belki farklı düğün pozları için size ilham kaynağı olacaklar! Siz de ayna karşısında bakış, duruş ve yüz ifadesi çalışarak en naturel pozunuzu bulabilirsiniz. Gelin adayları, size tavsiyemiz vücudunuzu hafif yana çevirin ve uzun bir gelinlik giyseniz bile dizinizi çok az bükmeyi unutmayın ve elinizi kalçalarınıza değil belinize koyun! İşte ünlülerin en sık kullandığı kusursuz poz… Bu pozda ve vereceğiniz her pozda dikkat etmeniz gereken çok önemli bir kriter var. O da sırtınız! Sırtınızı hissetmeden – özellikle bel çukurunuzu – onun dik durduğunu anlamadan poz vermeyin; çünkü bunu dikkate almazsanız hem yamuk duracaksınız hem de olduğunuzdan kısa görüneceksiniz.
 • Gelin fotoğrafları için ana kuralın ince görünmek olduğunu ilk maddemizde belirtmiştik. Fotoğraf çekiminde altın kural çenenizi boynunuza yapıştırmayın, hafif kalkık ya da tam karşıya bakacak şekilde dursun. Çekimlerde çenenizi yukarı kaldırırsanız hem boynunuzu uzun gösterebilir hem de yüzünüzün biraz daha ince görünmesini sağlayabilirsiniz. Kameraya yakın olan her nesne çok daha büyük görünür, bu sebeple yüzünüzü biraz daha ön plana çıkarmak, aynı zamanda vücudunuzun da ince görünmesini sağlayacaktır.

 

 

Gelin fotoğrafları çekiminde göz önünde bulundurulması gerekenler diğer kurallar

 • Tüm gün sadece dişlerinizi göstererek poz vermek adeta bir işkenceye dönüşebilir. Düğün pozları için rahatlık oldukça önemlidir. Kendinizi rahat hissedin ve öyle pozunuzu verin. Böylece daha samimi ve doğal pozlar elde edebilirsiniz. Biraz rahatlamak için eşinizle konuşup, dans bile edebilirsiniz.
 • Fotoğraflarda sürekli gülmek zorunda değilsiniz. Daha ciddi duran pozlar, gelin fotoğrafları için artık çok popüler.
 • Gelin damat pozları için küçük makyaj dokunuşları önemlidir. Güzel bir düğün pozu ortaya çıkarmak doğru açılar ile ilgilidir. Yüzünüze makyaj ile gölgeler verip, doğru açı ile poz verdiğinizde oldukça doğal ve ince bir görünüm elde edebilirsiniz; fakat makyajınızda kullanacağınız sıvı ve parlak ürünler, fotoğraf sonrasında oldukça korkunç görünebilir. Bu sebeple toz ürünleri tercih etmelisiniz.
 • Önceden çekildiğiniz fotoğraflarınıza bir göz atın. Fotoğraflarda sevmediğiniz şeyin ne olduğuna karar verin ve düğün pozları için bunu tekrarlamayın. Böylece aynı hataya bir daha düşmeyerek sizin için en doğru duruşun hangisi olduğunu rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

Son zamanların en çok tercih edilen düğün pozları

 • Kameraya bakmadan yapılan habersiz çekimler son zamanların popüler pozları arasında.
 • Gelin çiçeğininin yakın çekim hali de vazgeçilmez bir gelin fotoğrafı. Kollarınızı vücudunuzdan ayrı tutmayı unutmayın!
 • Yukarıdaki fotoğrafta gördüğünüz gibi düğüne hazırlık aşamasında çekilen fotoğraflar ise gelin damat pozları arasında vazgeçilmez!
 • Dış çekimde tercih edilen kırsal bölgeler gelin ve damat fotoğrafları için çok güzel düğün pozları ortaya çıkarmaktadır.
 • Fotoğraf çekimi için seçilen altın saat, en romantik atmosferi yaratacaktır ve salaş pozlar ile trende uyacaksınız.

İster gelinlik ile ister gelinliksiz... Her kadın için fotoğraf çekimi oldukça önemlidir. Özellikle, heyecanla bekledikleri o büyük gün için verdikleri düğün pozları en önemli anılarından birini oluşturacaktır. İyi görünmek, ortaya çıkacak mükemmel gelin fotoğrafları için ana kuraldır.

Siz de sizlerle paylaştığımız tüm bu ipuçlarına dikkat ederek düğün albümünüz için güzel fotoğraflar biriktirebilirsiniz. Unutmayın baktıkça gülümseyeceğiniz, anılarınızı hep taze tutacak gelin ve damat fotoğraflarınız için sadece sizin doğru ve yerinde pozlarınız yeterli olmayacaktır. İşinde profesyonel bir fotoğrafçı ile anlaşmanızı öneriyoruz. Bunun için fotoğrafçının daha önceki çalışmalarına göz atmanızı ve kararınızı o doğrultuda vermenizi öneriyoruz.

10 Aralık 22