Düğün gününüz için en mükemmel gelinliği buldunuz. Sıra en popüler gelin aksesuarı olan gelin duvaklarında! Duvak modelleri, çok farklı uzunluklara veya stillere sahip aksesuarlardır. Bu yazımızda “gelinliğime hangi gelin duvağı uygun olur?” sorusunu cevaplayacağız.

Tamamlayıcı bir aksesuar olan duvağın gelinlik modeliyle uyumlu olması en önemli kriterdir.  Böylece duvak, gelinliği daha da güzelleştirecektir; fakat dikkat edilmesi gereken önemli bir unsur daha vardır. Bu tamamlayıcı aksesuar, gelinlik modelinden daha fazla ön plana çıkmamalıdır. Gelin duvağı modeli seçerken, saç modeliniz ve giymek istediğiniz gelinliğin her detayı göz önünde bulundurulmalıdır. İşte gelinlik tarzınıza uygun ve onu tamamlayacak gelinlik duvak modelleri listesi ve düğününüzde mükemmel hissetmeniz için gereken tüm ipuçları…

  

Uzunluklarına Göre Gelin Duvak Modelleri

Duvaklar uzunluklarına göre farklılık göstermektedir. Düğün mekanınız, gelinlik modeliniz, saçınız veya düğünü yaptığınız mevsim, duvağın uzunluğunu etkileyen unsurlardır. İşte uzunluklarına göre duvak çeşitleri!

 • Uzun duvak modelleri

Daha çok tarihi mekan veya otel düğünlerinde tercih edilen uzun duvaklar, gösterişi seven gelin adayları için en ideal seçim olacaktır. Parmak ucu veya katedral duvakları diye de bilinen bu gelin duvağı modelleri, sade gelinliklerin tamamlayıcısı olacaktır. Çarpıcı bir görünüm yaratmak isterseniz, gelinlik kuyruğunuz kadar uzun -hatta daha uzun- duvaklar tercih edebilirsiniz. Eğer düğününüz resmi ise bu model tam size göre! Fakat unutmamalısınız ki, ihtişamlı bir duvak, gelinliğinizin sırtını gizleyecektir.

 

 • Orta – Rahibe duvak modelleri

Gelinlik modellerinde en çok kullanılan duvaklar arasında olan ve rahibe duvakları olarak da bilinen bu model, birçok gelinliğe uyum sağlıyor. Düğün gününüzde sizi asla rahatsız etmeyecek bu zarif gelin duvakları, iki katlı olarak da kullanılabilir. Eğer düğün alanına girdikten sonra eşinizin duvağı kaldırmasını istiyorsanız, bu model sizin için yaratılmış!

 

 • Kısa duvak modelleri

Vintage gelinlerin seçimi! Eğer geleneksel bir düğünden yanaysanız veya gelinlik modeliniz vintage ise, kısa bir gelin duvağı tercih edebilirsiniz. Kuş kafesi olarak adlandırılan bu model ile çok havalı görüneceksiniz.

 

gelin duvağı

 

Gelinlik Modelinize Göre Gelin Duvağı Modelleri

 • Eğer gelinliğiniz prenses bir model ise; uzun duvak modellerini tercih edebilirsiniz; fakat seçiminiz parmak ucunuzdaki uzunluklardan yana olmalı! Böylece duvağınız kabarık eteğinize bir uyum içinde karışacaktır.
 • Eğer gelinliğiniz a kesimse; her uzunluğu rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bizim size önerimiz ise rahibe duvak modelleri …
 • Balık gelinlik giyiyorsanız; boyunuza göre seçiminiz değişebilir. Bel hizanızda biten duvaklar, omuz hizasındaki duvaklar balık gelinlikler için doğru seçim olacaktır.
 • Mini bir gelinlik tercih ettiyseniz; düğün gününüz için rahat bir görünümü seçmişsiniz demektir. Kısa duvak modelleri bu cesur gelinlik modeliniz için eşsiz bir seçim olacaktır.

 

duvak modelleri

 

Duvak modelleri ve gelinlikler arasındaki eşsiz uyumu sağlamak için dikkat edilmesi gerekenler

 • Gelin duvağı renginin gelinliğiniz ile aynı olmasına özen gösterin. Size önerimiz, duvak seçimi için gideceğiniz yere, gelinliğinizi veya gelinliğinizde kullanılan kumaşı götürmenizdir. Renkler tamamen aynı olmasa da, birbirlerine çok yakın renklerin olması, duvak ve gelinlik arasındaki uyumu sağlayacaktır.
 • Gelinliğiniz ve duvağınız üzerindeki süslemelerde dengeyi sağlamanız gerekmektedir. Eğer gelinliğiniz işlemeler ve boncuklardan oluşuyorsa, duvağınızı mümkün olduğunca sade tutmalısınız. Sade ve düz bir gelinlik içinse bunun tam tersini düşünün. Dantelli ve işlemeli bir model…
 • Duvak modelleri için doğru kumaşı seçmek oldukça önemlidir. Genellikle duvaklarda kullanılan kumaş tüldür; fakat son zamanlarda ipekten veya satenden yapılan gelin duvakları da oldukça popülerdir.
 • Saç modelinizi göz önünde bulundurmayı unutmayın. Uzun duvaklar aşağıda duran saç modellerine çok yakışmaktadır. Kısa duvaklar ise genellikle dağınık veya vintage saçlarla harika bir görünüm yaratacaktır.

Bir gelin duvağı seçimi söz konusu olduğunda tüm bu maddeleri göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Yukarıdaki duvak modelleri arasından hangisinin sizin için en doğru model olduğuna artık karar verebilirsiniz. Düğün, hayatınızda bir kere olacak önemli anlardan biridir. Bu yüzden en güzel seçimi yapmak için çabalamanız her şeye değerdir.

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.