Yüzyıllardır süregelen düğün adetinin başrolünde her daim gelinler oldu. Bu nedenle gelinin ne giyeceği her zaman önemsendi. Peki yıllar içerisinde bu durum hangi evrelerden geçti? Gelinliğin tarihçesi bize nasıl ipuçları veriyor?

 

Gelinliğin tarihçesi incelendiğinde gelinlik çok eski yıllara dayanmaktadır.

Eski Roma dönemi

Gelinlik terimine ilk olarak Eski Mısır döneminde rastlıyoruz. Tabi o dönemlerde gelinlikler şimdiki gibi çeşit çeşit kumaşlar yerine belli başlı az sayıda kumaştan yapılıyordu. Bu kumaşlardan en çok kullanılanı ketendi. Keten kumaş kat kat konularak bir gelinlik modeli ortaya çıkıyordu.  Eski Roma döneminde sarı gelinlikler tercih ediliyordu. Ayrıca gelin, evli olduğunun göstergesi olarak sarı bir peçe takıyordu.

Orta Çağ

Orta Çağ’da gelinliğin renginin bir önemi yoktu. Kaliteli, gösterişli bir kumaştan yapılmış herhangi bir elbise gelinlik olabilirdi. Yani gelinler, düğünlerinde en sevdiği elbisesini giyebiliyordu.  Bu dönemde evlilikler sevgi yoluyla değil, siyasi yollar sebebiyle gerçekleşiyordu. Alt ve üst sınıfa sahip insanlar vardı ve gelinliklerde buna göre şekilleniyordu. Gelinliğin tarihçesi incelendiğinde üst sınıfa mensup gelin adaylarının gelinlikleri kaliteli kumaşlardan ve pahalı ürünlerden oluşuyordu. Herkes kendi ekonomik durumuna göre gelinlik giymeye çalışıyordu. Hatta yine orta çağ döneminde birçok unsur zenginliğin bolluğun göstergesi olarak benimsenmişti. Bunlara kısaca örnek verilmek gerekirse; kürk, mücevher, kaliteli kumaşlar… Bakalım gelinliğin tarihçesi daha nasıl ilerlemiş…

Kraliçe Victoria Dönemi

Günümüzde hala devam eden beyaz gelinlik modası ise Kraliçe Victoria ile başladı. Ondan önce kraliyet düğünlerinde gümüş rengi gelinlikler giyilirdi. Fakat beyaz rengin masumiyetin temsili olarak kabul edilmesi,  o zamandan bu zamana kadar gelinliklerin beyaz olmasına vesile oldu. Çünkü kraliçe Victoria o dönemlerde eskilerden beri gelen gelinlik rengini giymeyi kesinlikle reddediyordu.

Gelinliğin tarihçesi hakkında birçok bilgi bulunmaktadır. Anlaşıldığı üzere gelinlik sadece modern dönem düğünlerinde kullanılan bir kıyafet değil, eski çağlardan beri insanların düğünlerdeki göz kıyafeti haline gelmiştir. Kimbilir gelecekte gelinlik modelleri nasıl şekillenir. Belki bakarsınız gelinliğin gümüşten beyaza geçmesi gibi, gelecekte de beyazdan başka renklere geçmiş oluruz. 

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.