Yaz mevsiminin gelmesiyle beraber düğün sezonu açıldı. Sizde gelinlik, gelin ayakkabısı, gelin çiçeği, düğün mekanı, düğün konsepti, nikah şekeri ve düğün davetiyesi nasıl olmalı? Bunların hepsine nasıl yetişeceğim gibi telaşları yaşayanlar dan mısınız? Eğer cevap evet ise ‘’ düğün davetiyesi seçerken dikkat edilmesi gereken kriterler ’’ yazımız tam size göre olacaktır.

Düğün davetiyesi veya nikah davetiyeleri; genellikle davetlilerinize düğününüz veya nikahınız ile ilgili ilk ipuçlarını verecek önemli bir çağrı niteliği taşımaktadır.

Bu doğrultuda davetiyeleriniz düğün mekanı ve zamanını belirten bir kağıt değildir tıpkı diğer düğün aksesuarlarınız gibi anlamlı gününüze dair olan önemli detaylardan yalnızca bir tanesi. Peki size en uygun düğün davetiyesi nasıl olmalı? Düğün mekanınıza ve konseptinize uyacak en doğru düğün davetiyesi nasıl seçilmelidir? Dilerseniz sizin için hazırladığımız ’’ düğün davetiyesi seçerken dikkat etmeniz gereken kriterleri ’’ beraber inceleyelim.

Tasarım ve model:

Birbirinden güzel ve bir o kadar da çeşitli davetiye tasarımları içinden düğün davetiyenizi seçerken muhtemelen biraz aklınız karışacaktır fakat bu çok çeşitli davetiyeler içinden seçim yaparken size bir nebze de olsa yardımcı olacak önemli hususlardan birisi seçeceğiniz davetiye tasarımının sizin düğün mekanınıza, konseptine ve mevsimine uygun olması olacaktır. Mesela, düğününüz yaz mevsiminde kır veya sahil düğünü konseptine sahipse davetiyeniz daha renkli, canlı hatta belki üzeri minik yapay çiçeklerle süslenmiş bir davetiye sizin için uygun olacaktır yada kış mevsiminde şık bir otel de olacak düğün konseptiniz için ise daha ağır ve şık üzeri dokulu, kalın materyalli bir davetiye sizin için muazzam olacaktır.

Davetiye için seçilen metin:

Davetiye seçiminde dikkat edilmesi gereken ayrıntılardan biride en az tasarımı kadar dikkat çeken davetiye metni olacaktır. Düğün davetiyesi için kullanılacak olan metnin fontu ve rengi mutlaka okunaklı olmalıdır. Okunaklığı zor olan yazı fontlarından kaçınılmalı yerine daha net ve yalın görünen fontlar ve renkler tercih edilmelidir. Gelin ve damadın ismi farklı renk ve font kullanılarak yazılabilir davetiyede kullanılan esas metin ve aile fertlerinin ismi yine aynı renk ve fontta yazılabilir detayları ise daha küçük boyutlarda davetiyenize ekleyebilirsiniz. Çok uzun karışık bir metin yerine daha kısa aynı zamanda anlamlı ve davetlilerinizin yüzünde tebessüm bırakabileceğiniz romantik şarkı sözü veya şiir yada nükteli cümlelerinizin de yer aldığı metinleri tercih edebilirsiniz.

Davetiye için fiyat bilgisi:

Bir davetiye seçiminde çiftlerimiz için en önemli hususlardan biride şüphesiz fiyat bilgisi olacaktır. Tabi ki çiftler düğün davetiyelerini ayırdıkları bütçeye göre seçmeye çalışıyorlar. Bu sebeple size önerebileceğimiz davetiyenin kalitesini değil adedini eksiltmek olacaktır. Size çok yakın aile dostlarınıza ve akrabalarınıza online veya e-davetiyeler hazırlayarak günümüzde oldukça popüler olan  sosyal mecralar üzerinden davetiyelerinizi gönderebilirsiniz. Günümüz koşullarında çalışma şartlarından dolayı çok vakti olmayan çiftlerimizde bu alternatifi göz önünde bulundurabilirler. Aynı zamanda davetiyenin düğüne katılacak olan misafirlere gönderim zamanı da oldukça önemli ayrıntılardan biri çünkü misafirlerinize davetiyenizi en az 1,2 ay öncesinden göndermeniz misafirlerinizin düğüne katılımı açısından son derece önemli olacaktır. düğün davetiyesi seçimlerinde bunlara dikkat etmenizde büyük fayda vardır. Daha uygun bir bütçeyle davetiye alışverişinizi tamamlamak istiyorsanız, online düğün davetiyesi modelleri tam size göre olacaktır.

10 Aralık 22