Düğün alışverişinizin en can alıcı noktası ve aynı zamanda büyük bir dikkat gerektiren düğün mekanı seçimi aşaması, düğününüzün ne kadar büyüleyici olacağını da bir hayli etkilemektedir. Muhteşem düğününüze ev sahipliği yapacak, gösterişli bir mekan, sadece görünümüyle değil, karşıladığı hizmetler ile de düğününüzü tamamlamalıdır. İşte düğün mekanı seçerken, seçiminizi kolaylaştıracak ve kafanızdaki soru işaretlerini kaldıracak önemli sorular!

 

düğün mekanı nasıl seçilir 

Düğün hangi mevsimde olacak?

Düğünü yapacağınız mevsim, göz önünde bulundurmanız gereken ilk kriterdir. Çünkü kapalı veya açık mekan olmasından, yiyecek seçimine kadar her detayı mevsim belirleyecektir. Hatta gelinlik modelinizin bile mevsime uygunluğunu araştırmanız gerekecektir. Size yardımcı olması adına  “Mevsime Göre Gelinlik Modelleri” adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

 

Düğün mekanı nerede olacak?

Düğün için mekan seçerken, seçenek yelpazenizi daraltmak için, düğününüzü yapacağınız konumu da mutlaka belirlemiş olmanız gerekmektedir. Geleneksel bir düğün tercih etmek isteyen gelin adayları, düğününü memleketlerinde yapmayı tercih ederken, düğün mekanına iyi bir bütçe ayırmış çiftler, düğünlerini gösterişli yapmaktan yana. Bu durumda konum seçip, sınırı belirlerseniz, hayalinizdeki düğün mekanına bir adım daha yaklaşmış olursunuz.

 

düğün mekanı nasıl seçilir

 

Düğün mekanı seçimi için kilit soru: Düğün tarihinizde mekan müsait mi?

Gidip gördüğünüz her mekana, sormanız gereken ilk soru sizin düğün tarihinizde müsait olup olmadığıdır. Yoğun düğün dönemlerinde mekan bulmak (üstelik bir de geç kalmışsanız) oldukça zor olacaktır ve her yaklaşan tarihte düğün mekanları fiyatları biraz daha artacaktır.

 

Düğün yeri, hazırladığınız konuk listesinin kapasitesini karşılamaya yetiyor mu?

Mekanların en büyük sıkıntılarından biri, beklenilen kişi kapasitesini karşılamıyor olması. Her ne kadar hayal ettiğiniz gibi dekore edilmiş ve tarzınıza uyan bir mekan bulsanız da, misafir sayınızı karşılamıyorsa orayı seçmeniz mümkün olmayacaktır. Kim düğününde misafirlerin karmaşık ve sıkışık olarak oturmasını ister ki? Bu yüzden bu soruyu kendinize sorarak, ya önceden misafir sayınızı belirlemeli ya da tahmini bir sayıda karar kılmanız gerekmektedir. Üstelik bu aşamada, mekanınızın otopark kapasitesi de oldukça önemlidir. Düğün günü için, park konusu oldukça önemli ve strese yol açabilecek unsurlardan biridir. Mekan sahibine, yeterli park yeri olup olmadığını da sormanız gerekebilir.

Düğün mekanı seçimi için size hangi paketler sunuluyor?

Birçok düğün mekanı, bütçelere göre farklı düğün paketleri sunmaktadır. Bazısı sadece mekanı karşılarken, bazısı mekan ve tüm organizasyonu içinde barındırmaktadır. Mekanların size sunduğu tüm seçenekleri göz önünde bulundurarak, fiyat ve kullanılabilirlik açısından doğru kararı verebilirsiniz. Teklif edilen her paketin artı ve eksilerine göz atıp, önemli detayları ön planda tutarak, size sunulan doğru paketi seçmek izlenilecek en kısa yol olabilir.

Mekanın yemek seçenekleri neler? Servis şekli nedir?

Düğün gününüzün en lezzetli aşaması olan yemek servisinin kötü olmasını istemiyorsanız, bunu mutlaka mekan sahibine sormanız gerekmektedir. Bir catering firmasıyla mı çalışıyorlar yoksa yemekleri kendilerimi hazırlıyorlar bilmenizde fayda var. Böylece yemek seçenekleri arasından misafirleriniz için en özel seçimi kolaylıkla yapabilirsiniz. Ayrıca alkol seçenekleri de bir düğün için olmazsa olmazlardan! Mekanın alkolü karşılayıp karşılamadığını da öğrenmek isteyebilirsiniz.

düğün mekanı nasıl seçilir

Ses sistemi yeterli mi? Dans pisti kaç kişiye kadar alabilir?

Eğer eğlenceli ve bir o kadar da hareketli bir düğüne imza atmak istiyorsanız, mekanın ses sistemi ve dans pisti sizin için oldukça önemli olacaktır. Yeterliliklerini öğrendikten sonra, şarkı listenizi kendinizin hazırlayıp hazırlamayacağını da sormalısınız. Ayrıca DJ veya şarkıcı getirmek gibi seçeneklerinin olup olmadığını da bilmek isteyebilirsiniz. Sakin bir düğün arzuluyorsanız sizin için arka planda olacak bu madde, eğlenceli çiftler için oldukça önemli.

Yağmur veya aşırı kuvvetli rüzgar esnasında, önlem alıyorlar mı?

Bahar aylarında yapacağınız düğününüz için açık bir mekan seçmiş olabilirsiniz; fakat düğün mekanı seçimi esnasında, yağmur yağdığında, mekanın üstünün kapanıp kapanmadığı konusunda düğün mekanından bilgi almalısınız. Bu detay, bir düğün mekanı için büyük bir artı olabilir.

Sizin için derlediğimiz “düğün mekanı seçimi için önemli sorular” yazımızın, düğüne hazırlık sürecinizde sizlere yardımcı olacağını umuyoruz. Dileriz, bu önemli güne hazırlanırken, iyi planlama ile kontrolü en üst düzeyde tutarsınız. “En iyi düğün mekanları” yazımıza göz atmayı unutmayın. Konsept ve tarzınıza uygun düğün mekanları, düğününüze eşlik etsin.

10 Aralık 22