Kusursuz gelin makyajı Kadınlar en sıradan günlerde bile bakımlı görünmeyi sever. Yoğun iş temposunun içinde de olsak aynaya baktığımızda taze bir cilt, güzel bir yüz görmek isteriz. Çünkü iyi görünmek bize her daim enerji verir. Aylar süren koşuşturmacanın ardından düğün günü gelip çattığında, kendimizi iyi hissedecek en önemli etkenlerden biri tabi ki kusursuz bir gelin makyajı 🙂 Peki bunun sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilmesi için hangi aşamalardan geçmeliyiz ? Bu yazımda işte buna göz atacağız.

1- Gelin makyajı için ilk olarak cilt bakımı

İyi bir cilde sahip olmak büyük bir avantaj. Ama bu konuda doğuştan şanslı değilseniz de günümüzde bunun basit etkili yolları mevcut. Öncelikle iyi bir cilt temizleyiciye ihtiyacınız var. Ardından kaynar suyun içine atacağınız birkaç tutam adaçayı ile yüzünüze yapacağınız buhar banyosu tüm gözeneklerinizi açacaktır. Cilt tipinize uygun bir maskeyi buhar banyosunun ardından uygularsanız çok daha etkili sonuçlar alırsınız. Eğer cildinizde geçmişten gelen çökük bir görüntü veya derinleşmiş izler varsa PRP gibi doğal ve kolay uygulamalarla, düğün gününüzde kusursuzluğa ulaşabilirsiniz. Bakımımızı yaptık ve cilt tipine uygun nemlendirici kremimizi sürdüysek makyaja başlayabiliriz.

2- Fondöten gelin makyajı için olmazsa olmazlardan…

Cilt renginize uygun bir fondöten seçmek bence makyajın %50 sini oluşturuyor. Doğru kontürlenmiş bir yüze en sade makyajı da yapsanız çarpıcı duracaktır. Seçtiğiniz fondötenin ince yapılı olmasına dikkat edin. Aksi halde yüzünüzde maske gibi durabilir. Uygun rengi ve dokuyu seçerken de boynunuzla yüzünüzün uyumunu baz alabilirsiniz. Not:Bütün bu uyum denemelerini düğünden yaklaşık bir hafta önce yapmalısınız ki son anda sürprizler yaşanmasın. Ayrıca seçtiğiniz ürünlerin suya dayanıklı olması böyle duygusal bir günde hayat kurtarır. Nedeni malum 🙂 Mac, Kryolan gibi markalarını gelin makyajı için kullanmanızda fayda vardır.

3-ALLIK ve AYDINLATMA

Mat ve kalıcı fondöten uyguladınız. Şimdi sıra doğru noktaları vurgulamakta. Doğru aydınlatılmış bir cilt daha enerjik görünür ve yüzünüze uyguladığınız her malzemeyi daha iyi yansıtır. Böylece düğün gününüzde ışıl ışıl parlayan bir gelin olmanın tadını çıkarabilirsiniz. Unutmayın ki gelin makyajı için en önemli detay parıldamaktır.

4-GÖZ MAKYAJI

Yüzünüze katmak istediğiniz ifadeyi en etkili yansıtabileceğiniz kısımdır göz makyajı. Mesela çarpıcı bir görüntü arzu ediyorsanız ve koyu renk bir ruj tercih edecekseniz göz makyajınız hafif olmalı. Fotoğraflarda soluk görünmemek için ipek kirpik yöntemiyle doğal göz makyajını birlikte tercih etmelisiniz. Böylece gözler karanlık görünmez ama fotoğraflarda da kaybolmaz. Bu görüntüyü elde ederken toprak tonlarından faydalanılabilinir. Diğer bir seçenek buğulu, siyah, derin bakışlar. Eğer ilgiyi gözlerde toplamak istiyorsanız bu sefer de dudakları soft renklerde boyamalısınız. Ten renginize göre pudra pembe, şeftali veya toprak tonlarını uygulayabilirsiniz.

5-KAŞ

Kaşlarınız eşit değilse -çoğu zaman öyle olur- kaş kalemi veya kaş farlarıyla şekillendirin. İyi bir makyajda kaşların payı büyüktür.

6-RUJ:

Uzun bir gece olacak . Bu nedenle kalıcı rujlar tercih etmekte fayda var. Her fırsatta bir köşede ruj tazelememek için işimizi kolaylaştıracak bir yöntem bu. Eğer çok sevdiğiniz bir rujunuz var ve illaki onu sürmek istiyorsanız rujunuzun altına bir kat dudak kalemi geçmenizi tavsiye ederim. Bu da kalıcılığı artıran bir yöntemdir. Renk seçimine gelince ise bu göz makyajıyla birlikte vereceğiniz bir karar ve yukarıda bahsetmiştim. Tabi bir de gelinlik rengi, cilt renginizle sac renginiz var. Bu kısım zevkinize bağlı ama çok beyaz tenli birinin keskin koyu renkler tercih etmemesi ve parlak, allı pullu, yoğun ve yapış yapış rujlar kullanılmamasını tavsiye edebilirim. Mümkün olduğunca doğal bir görüntü olsun amacınız. Böylece yıllar sonra düğün fotoğraflarınıza baktığınızda da kendinizi beğeniyor olursunuz. Son olarak önemli bir tüyoyu da vermeliyim ki o da en güzel yanınızı ön plana çıkarmak. Bu kuralla işe başlayıp doğru ürünleri de seçerseniz gecenin prensesi kuşkusuz sizsiniz;)

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.