Vücut tipinize ve konseptinize uygun seçtiğiniz muhteşem gelinliğinize hangi takıları seçerseniz kusursuz bir görünüm elde edersiniz, hangi gelinliğe hangi takıları seçmeliyim, gelinliğe göre takı seçiminde nelere dikkat edilmeli, vücut tipine uygun takı seçimi yapmak önemli mi?

Bu yazımızda çoğu gelin adayının karar vermekte zorlandığı gelinliğe göre takı seçimi konusunda dikkat edilmesi gereken kriterlere bakacağız. Ayrıca vücut tipinizin takı seçiminde ne kadar önemli bir unsur olduğundan bahsedeceğiz.

Gelinliğe göre takı seçimi yaparken gelinliğin yakasına, gelinliğin kumaşına ve işleme detaylarına dikkat edilir.

Üst kısmı yoğun taş işlemeli bir gelinliğe yine taşlarla süslü bir kolye kullanırsanız gözü yoran bir görünüm elde edersiniz. Yapmanız gereken daha sade bir kolye tercih ederek karmaşık görünümden uzak durmak olacaktır.

Gelin başı ve gelin tacı modelinin de takı seçiminde göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Düğününüzde saçlarınızı açık kullandıysanız, gözler küpeden ziyade kolye, yüzük ve bileklikte olacaktır. Eğer gelin topuzu yaptırdıysanız da gelinliğiniz ile bir bütün içinde uyum sağlayacak zarif bir küpe sizi çok hoş gösterebilir.

Kısa boylu ya da yüzü küçük olan gelin adayları, sallantılı büyük küpelerden uzak durmalı, tercihleri daha minimal zarif küpelerden yana olmalıdır. Eğer sallantılı iri bir küpe kullanıyorsanız kolye kullanmamaya özen gösteriniz, iki takının kullanımı gözü yoracaktır. Bunun yerine yüzük ve bileklik tercih edebilirsiniz. İnce ve zarif parmaklarınız yoksa kalın, büyük yüzükler kullanmamalısınız. Tasma şeklindeki kolyeler boynu kısa hanımlar tarafından, boyunlarını daha da kısa göstereceği için kullanılmamalıdır.

Bir bütün olarak gelinliğiniz ve gelin saçınız ile uyumlu olan takılarınız sizin güzelliğinizin önüne geçmemeli, sizin güzelliğinizi yansıtmalıdır. Tek bir parça takının iddalı oluşuna aldanıp güzelliğinizi gölgelemeyin, uyumu yakalayın.

Hangi gelinliğe hangi takıları seçmeliyim, Gelinliğe göre takı seçimi nasıl yapılır? sorusunu duyar gibiyim!

Straplez Model Gelinliğin Takı Özgürlüğü

Takı setlerinin çoğuyla muhteşem bir uyum sağlayan straplez model gelinliğiniz, oldukça gösterişli ise daha minimal bir takı seti tercih etmenizi öneririz. Sade bir straplez model giyiyorsanız gösterişli takılar takmakta özgür oluşun tadını çıkarın. Size zerafet katacak inci ve elmas takıları kullanabilir, pırlanta kolye ve küpe ile ışıldayabilirsiniz. Takınızı seçerken, gelinliğinizde kullanılan işleme detaylarını ve gelin saçınızı gözardı etmeyin.

Sırt Dekolteli Gelinliğe Uygun Takılar

Sırt dekolteli gelinliklerde dikkat edilmesi gereken bir konu saçların dekolteyi kapamayacak şekilde kullanılmasıdır. Saçların hepsinin yana alındığı bir model ya da zarif bir topuzla dekolteniz ortaya çıkacaktır. Sırt dekolteli modellerde ön yaka kısmı kapalı bir gelinlik tercih ediyorsanız zarif minimal bir küpe tercihiniz olmalıdır. Ön yaka kısmının açılmasına paralel olarak küpe boyu uzayabilir. Fakat genellikle derin sırt dekolteli gelinliklerin gözü yormamak adına ön dekolteleri fazla derin olmamaktadır. Sırt dekoltenize kullanacağız vücut taşları ile de ışıltı katabilirsiniz. Gelinliğinizin işlemelerine uygun bir bilezik ve yüzük tercih edebilirsiniz. Bu tarz modern gelinlik  modellerinde bu takılar oldukça tercih edilebilir.

Tek Omuzlu Gelinlik

Helenistik bir görünüm sağlayan tek omuzlu gelinlik modelinde gözler gelinliğin omuz kısmına kayacağından gözü yormamak ve gelinlik modelinin de ortaya çıkması adına kolye takmanızı önermiyoruz. Eğer taş işlemeli bir gelinliğiniz var ise o taşlara uyum sağlayan bilezik ve yüzük enfes olacaktır. Büyük ve sallantılı küpeler yerine gelinliğinizin taşları ile uyumlu daha minimal zarif küpe tercih etmeniz boyun bölgenizi daha uzun gösterecektir. Sallantılı büyük küpe tercih ediyorsanız bilezik seçiminizi küpenizi de göz önünde bulundurarak yapmalısınız.

Kayık Yaka Modellerde Küpe ve Bileklik

Kolye takılmayan bu tarz gelinliklerde gelinler; küpe, bilezik, yüzük ve saç aksesuarı kullanabilirler. Küpe seçiminizi gelinliğin yakasındaki işlemeleri göz önüne alarak yapmanız gerekir. Sade taşsız yakalarda gösterişli bir küpe kullanabilirsiniz, taş işlemeli gösterişli yakalarla beraber kullanacağınız  gösterişli küpeler gözü yoracaktır. Gelin tacınızı da gelinliğinizin yakasına göre belirlemelisiniz. Hangi gelinlikle hangi gelin tacını kullanmanız gerektiği ile ilgili daha detaylı bilgi almak isterseniz gelinliğe göre gelin tacı yazımızı okuyabilirsiniz.

Kalın Askılı Gelinliklerde Takı Tercihi

Bu model gelinliklerde ne kolye ne de sallantılı bir küpe kullanmamalısınız. Küçük bir inci küpe ya da gelinliğinizdeki taş ile uyumlu ince bir küpe takabilirsiniz. Bilezik ve yüzüklerinizi seçerken gelin saçı aksesuarınızı ya da gelin tacınızı göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin çiçek motiflerinin olduğu bir gelin tacında bileziğinizde çiçek motiflerini içerebilir.

Hakim Yaka Gelinliğe Göre Küpe ve Yüzük Seçimi

Bu model gelinlik giyecek olan hanımlar kolye ya da gösterişli bir sallantılı küpe takmamalıdır. Boyun bölgesinin kapalı olduğu hakim yaka gelinlik modelinde kolye takmak gözü yoracak, sallantılı büyük küpeler ise boynu olduğundan daha kısa gösterecektir. Zarif bir inci küpe kullanmak doğru seçim olacaktır. Küpeyle uyumlu olarak kullanacağınız yüzüğünüz ile estetik bir görünüme kavuşacaksınız. gelinliğe göre takı seçimi bunlara bakıldığında sizin için daha uygun olacaktır.

İnce Askılı Gelinlikte Küpenin Zarifliği

İnce askılı gelinlik modelini tercih edip, saçlarınızı kulak memenizi kapatmayacak şekilde topluyorsanız sallantılı küpeler size hoş bir görünüm kazandıracaktır. Bu küpeleri gelinliğinizin işleme detayları ve boyun mesafenize göre daha büyük ya da daha küçük tercih edebilirsiniz. Eğer iri bir sallantılı küpe kullanacaksanız kolye kullanmamak boynunuza daha zarif bir görünüm kazandıracaktır. Dilerseniz kolye, küpe, yüzük ve bileklikten oluşan zarif bir takı seti tercih edebilirsiniz.

Düşük Omuzlu Gelinlik

Düşük omuzlu gelinliğiniz düz ve v yaka olabilir. Omuzlarınızın ön plana çıkması açısından kolye takmamanız önerilir. Takmak istiyorsanız daha zarif tercih yapmalısınız. V yaka düşük omuzlu gelinliğe hafif sallantılı küpeler çok yakışırken, düz yaka düşük omuzlu gelinliğe daha minimal küpelerin yakıştığını söyleyebiliriz.

V Yaka Gelinlik Modelinde Küpe

Göğüs dekoltesinin önemli bir detay olduğu bu modellerde kolye kullanmanız gelinliğinizin detayını gölgeleyecektir. Bunun yerine sallantılı küpe size ışıltı katacaktır.  ince bir bilezik ya da bileklik ve yüzük ile çok şık görüneceksiniz.

10 Aralık 22