Düğün gününüzden size kalacak olan en önemli hatıralardan biride hiç şüphesiz bu özel gün için yine özenle seçtiğiniz nikah şekeri olacaktır. Düğün gününüz yada nikahınız için tamamlanması gereken detaylardan çiftlerin çoğunlukla en son günlere bıraktığı nikah şekerleri oluyor. Nikah şekerleri misafirleriniz için tatlı bir ikram hem de sizin en mutlu gününüzden onlara kalacak birer anı niteliği taşımaktadır.

Nikah şekeri seçimi de tıpkı gelin çiçeği, gelinlik nikah veya düğün davetiyesi seçimi gibi oldukça zordur.

çoğunlukla çiftler çok çeşitli nikah şekeri tasarımları arasında karar kılmakta zorlanabiliyor. Sizde nikah şekeri seçimi konusunda birbirinden güzel tasarımlar arasında kararsız kalıp, tereddüt yaşayanlardansanız birkaç başlık altında incelediğimiz bu yazımız tam size göre olacaktır. 

Nikah şekerinin kalıcı olması

Düğün konseptinize göre seçeceğiniz nikah şekerlerinizin kalıcı olmalıdır. Bu düğüne katılacak olan davetlileriniz için son derece anlamlı ve güzel bir fikir olacaktır. Seçeceğiniz nikah şekerlerinizin kalıcı olmasını isteyebilirsiniz. Tercihinizi kalıcı nesnelerden yana kullanmanızda fayda var. Mesela; küçük anahtarlıklar, çerçeveler, aynalar, süs eşyaları, lokumluklar gibi nesneleri çeşitli aksesuarlarla süsleyerek şık ve kalıcı bir nikah şekeri oluşturabilirsiniz.

Sipariş vermek yada kendin yapmak

El emeğine önem verenlerden ve sevenlerdenseniz nikah şekerinizi kendiniz tasarlamak ve yapmak istiyorsanız hazırlıklara en az 1-2 ay öncesinden başlamanız gerekiyor bunun için internet üzerindeki çeşitli görsellerden fikir alabilirsiniz. Bu konuda size yardım edecek arkadaşlarınız, aile dostlarınızla bir araya gelmek ve gerekli materyalleri toplamak tahmin ettiğinizden fazla zaman alabilir zira düğün koşuşturmacanız arasında bu kadar zaman bulamayabilirsiniz. Bunun yerine nikah şekeri için yeterli bir bütçe ayırdıysanız özel tasarım çalışan firmalardan da fikir edinebilirsiniz yada siparişle hazır olarak yaptırmaya karar verebilirsiniz. Tek bir firmaya bakmamanızı birkaç firma için fiyat ve model araştırmanızı tavsiye edebiliriz. Yine aksaklık olmaması adına 2 ay öncesinden sipariş vermeniz sizin için daha doğru olacaktır. Ayrıca nikah şekerlerinizin davetli listenize göre 50 adet daha fazla olması herhangi bir aksaklık için tedbir olacaktır.

 

Nikah şekerlerinin dağıtılması ve davetli kitlesi

Düğününüze davetli kişi sayısı, Davetlilerinizin yaş ortalaması, düğün mekanı ve konseptiniz gibi ayrıntılar tıpkı nikah davetiyesi seçiminde olduğu üzere nikah şekeri seçiminizde de önemli rol oynayabiliyor. Yaşça olgun bir davetli listesine sahipseniz oldukça klasik ve sade modellerden yana tercih yapabilirsiniz. Yada gençlerin katılımı çoğunlukta ise bu sefer de daha renkli, modern detaylı modellerden yana tercihinizi kullanabilirsiniz. Ayrıca düğün veya nikah davetiyeniz ile nikah şekerinizi bir model ve konsepte hazırlayabilirsiniz. Düğün gününüze dair tüm detayları tamamladıysanız gelelim nikah şekerlerinizin nasıl dağıtılacağına bir çok düğün ve nikahta olduğu gibi genellikle nikah şekerleri önceden davetlilerin masalarına bırakılabilir veya girişte misafirlere küçük hediyelik objelerle beraber ikram edilebilir.

10 Aralık 22