Düğün belgeseli, düğün hikayesi, düğün klibi ve wedding story isimleriyle de anılır. Ve düğün günü sabahı çoğu zaman kuaförde gelinin hazırlıklarıyla başlar. Akşam gelin ve damadın düğün mekanına girişi ve danslarına kadar olan süreyi kapsayan kurgulanmış film tadında profesyonel video klibidir.

 

Farklı bir düğün hikayesi

Düğün hikayeniz için bir film çekimi dersek ve bu filmin hem oyuncusu hem de yapımcısı siz olacaksanız klasik anlatıdaki gibi kuaförde başlayan ve düğün salonunda biten bir çekim mi tercih edersiniz, yoksa senaryosunu kendiniz yazdığınız biraz daha farklı bir çekim mi?

Her düğün hikayesi özeldir, siz farklı olmasını mı istiyorsunuz? İlk tanıştığınız günlerden bir videonun, birlikte çekindiğiniz fotoğraflarınızın ve sizin tanışmanıza vesile olan arkadaşlarınızın dahil olduğu fotoğrafların, evlilik teklifi aldığınız o değerli anın gösterilmesidir. Ve ardından düğün gününe ait olan görüntüler… İlk tanıştığınız günü canlandırdığınız bir videoyu da ekleyebilirsiniz. Kumsala, tarihi bir mekana ya da sizin için özel bir anlamı olan yere gelinlik ve damatlığınızla gidip dans ettiğiniz görüntüleri de ekleyebilirsiniz. Yaratıcı bir düğün hikayesi oluşturmak sizin elinizde, bu sizin hikayeniz ve bu hikayeyi yaratmakta özgürsünüz!

Yönetmen ile paylaşın

Nasıl bir düğün hikayesi hayali kurduğunuzu yönetmene aktarabilir, bir tema belirleyebilirsiniz. Anlattığınız tema yönetmenin zihninde canlanacağı için yönetmen düğün günü çekimi öncesinde hazırlıklarına başlayacak ve notlar alacaktır. Yönetmen istediğiniz tema için sabah 4 te kalkabilir. Bir manzara çekimi yapabileceği gibi estetik kaygılarla oluşturacağı düğün klibi videosu için flulaştırma, netleştirme, odak noktası değiştirme, 360 derece kamera ile dönme, pan ve tilt gibi kamera hareketlerini gerçekleştirecektir.

Kamerayı unutun

Düğün hikayesi çekiminde kamera yokmuş gibi düşünmelisiniz. Böylece yaşadığınız anın atmosferine kapılırsanız ortaya çok içten görüntüler çıkacaktır. Sizin 3 saniyelik aşk dolu bakışınız ağırlaştırılmış çekimle 6 saniyeye çıkarılabiliyor. Arkadaşlarınızla çılgınlar gibi dans edişiniz hızlandırılmış çekimle eğlenceli görüntülere yol açabiliyor.

Kameraman detayları kaçırmamalı ve estetik kaygı taşımalı

Düğün hikayesi çekiminde en özel ve duygu dolu anları kaçırmamak büyük önem taşır. Detayların çekimi de hem düğün klibine renk katar hem de geçişlerde kurgucunun işini kolaylaştırır. Eğlenceli, aşk ve hüzün dolu bakışlar, gelinliğin ve ayakkabıların görüntülenmesi, kahkahalar, gözyaşları, düğün mekanından kareler, mekan süslerinin yakın çekimi, gelin ve damadın düğün mekanına girişi, ilk dans, hareketli danslar, fotoğraf çekimi, arkadaşlarınızın da dahil olduğu eğlenceli pozlar ve çiçeğin fırlatılması gibi görüntüler sinematografik bir video çekiminde kurgu için gerekli ham malzemelerdir.

Kurgunun önemi

Görüntülerin eksiksiz olması yani ham malzemenin bol olması kurgucuya görüntüler arasında en duygu yüklü olanları seçme ve görüntüleri birleştirirken en uygun geçişleri kullanma imkanı tanır. Görüntülere eklenen müzik ve özel efektler de düğün hikayesinin atmosferini belirleyen en önemli etkenlerdendir. Yani çekim sonrası en önemli sorumluluk kurgucunun elindedir. Kurgucu, gelin ve damadın düğün mekanına ilk girişi gibi tekrarı olmayan değerli anları en uygun geçişlerle yerleştirip, hareketli ya da yavaş bir müziği tercih ederek, duyguları zirvede yaşatmalıdır. Görüntüler romantik bir havada yavaşça ilerlerken, onlara dinamik bir hava katmak kurgucunun işidir. Kurgucu çekilen bu görüntüleri estetik bir kaygısıyla düzenlerse ortaya bir sanat yapıtı niteliğinde video çıkabilir.

Teknik konulara hakim, bilgili bir yönetmenle çalışın

Kurgucunun ortaya bir sanat yapıtı çıkarabilmesi için wedding story, sinema televizyon eğitimi almış teknik konulara hakim kişiler tarafından eksiksiz ekipmanla çekilmelidir. Çekim açıları, kamera hareketleri, çekim ölçeği, kompozisyon, ışık, renk gibi teknik konularda bilgili bir yönetmenle çalışmaya karar verirseniz, düğün klibinizin eşsiz olması için ilk adımı atmış olacaksınız. Düğün hikayesi yönetmeninin daha önceki çalışmalarını izleyip fikir edinebilir ve birlikte çalışıp çalışmamanız konusunda karara varabilirsiniz.

Düğün hikaye fotoğrafları ile ilgili yazımızı okumak için linke tıklayınız.

Görseldeki fotoğraflar “Yusa İpek” tarafından çekilmiştir.

10 Aralık 22