Dış mekanda düğün fotoğrafı çekimi için çifte öneriler sunacağımız bu yazımız, fotoğrafçınızı seçerken, çekim mekanına gitmeden önce ve çekim sırasında dikkat etmeniz gereken unsurları içermektedir.

Düğün fotoğrafı çekimleri düğünden önce, düğün günü ve düğünden sonra gerçekleştirilebilir.

Fotoğrafçılar, gelin ve damadın düğün gününün stresinden uzak, rahatça poz verebildikleri düğün sonrası çekimi, düğün günü çekimine tercih ederler. Düğün öncesi fotoğraf çekimi de tercih edilebilir; fakat gelinliğin leke olmaması için mekan seçiminiz ve poz seçenekleriniz kısıtlanacaktır. 

1. Donanımlı fotoğrafçı olmalı

Düğün fotoğrafı çekiminde fotoğrafçının donanımlı olması, ışığı, pozlamayı ve rengi bilmesi, çekim teknikleri, kompozisyon, bakış açısını iyi kullanması gerekmektedir. Fotoğrafçı’nın daha önce çektiği düğün fotoğraflarını inceleyebilir, tarzı hakkında fikir edinebilirsiniz. 

2. Çekim öncesi tanışın

Fotoğrafçınızla çekim öncesinde oturup kahve içmek çekim sırasında rahat olmanızı, gergin olmamanızı sağlar. Nasıl bir tema istediğinizi anlatır, getirilecek aksesuarlar ile ekstra ekipmanları konuşur ve fotoğrafçınızın önerilerini dinlersiniz. Belki de fotoğrafçı sizi gördüğünde şu konsept sizde muazzam olabilir diyerek başarılı düğün fotoğrafları için ön ayak olacaktır.

3. Konseptinizi ve mekanınızı belirleyin

Sıradan olmayan, ilgi çeken fotoğraflara sahip olmak isteyen çiftler, konsept sizin için çok önemli. Nerede ve hangi tema ile düğün fotoğrafı çektirmeyi düşünüyorsunuz? Kapadokyada balonların arasında mı, yoksa çiçeklerle dolu bir bahçede mi, belki de bir at çiftliğinde ne istediğinize karar verin. Kumsal, su altı, cadde, karavan gibi mekanlar da tercihiniz olabilir. Eğer düğün günü çekim yapacaksanız arkadaşlarınızı da dahil edebilirsiniz. Ortaya çok eğlenceli kareler çıkacaktır. Tarihi bir mekanda gelinlik, saç makyaj ve damatlık seçiminizle vintage konsepti de yaratabilirsiniz. Düğün fotoğrafı çekiminde renklendirme işini de fotoğrafçınıza bırakın.

4. Zamanlamayı iyi yapın

Fotoğrafçı, ışığı göz önüne alarak belli bir saatte konuştuğunuz mekanda olmanız gerektiğini söyler. Işık fotoğraf için çok önemli bir unsurdur. Siz çekim günü saçınız, makyajınız gibi hazırlıkları göz önüne alıp, trafiği de hesaba katarak vaktinde çekim alanında olursanız, kaliteli fotoğraflara bir adım yaklaşmış olursunuz. 

5. Yanınızda bir arkadaşınız olsun

Gelin hanımın gelinliğinin eteğini, saçını ve makyajını düzelten, onu gülümseten bir kız arkadaşının olması, gelini psikolojik yönden daha iyi hissettirebilir. 

6. Doğal olun

Sürekli kameradan gözlerinizi ayırmadığınız pozlar vermek zorunda değilsiniz. Günlük hayatta birbirinize nasıl sarılıyorsanız o şekilde sarılın, birbirinizin gözlerine aşkla bakın, kahkaha atın, eğlenin. Fotoğrafa duygularınızı yansıtın. Fotoğrafçı el, ayak konumunuzu belirleyip poz vermenize  yardımcı olacak, üçte bir kuralına uyarak kadrajı ayarlayacak ve en muazzam anları fotoğraflayacaktır. Siz sadece kamera yokmuş gibi düşünüp rahat davranın.

7. Duruşunuza dikkat edin

Düğün fotoğraflarının çekiminde dik durmak sizi daha öz güvenli ve dinamik gösterecektir. Hangi pozu verirseniz verin dik bir duruş sergileyin ve içten bir gülümsemeyi yüzünüzden eksik etmeyin.  Kollarınızı iki yandan sarkıtarak vücudunuza yapıştırdığınız pozlar sizi olduğunuzdan daha kilolu gösterir, bunun yerine ayakta olduğunuz çekimlerde gelin çiçeğinizi havaya kaldırabileceğiniz, elinizi rahatça kullanabileceğiniz, damatla temas kurabileceğiniz pozlar verebilirsiniz. Ellerinizi belinize, omuzlarınıza ya da boynunuza dokundurduğunuz pozlar da hoş durabilir. Boynunuzun ortaya çıkması için çenenizi aşağı indirmeyin, hatta çok az kaldırın. Damat bey elini cebinde ya da eşinin belinde kullanıp poz verebilir.

8. Göz alıcı pozlar

Düğün fotoğrafı çekiminde ilk pozlardan sonra biraz daha rahatlayacaksınız ve aklınıza farklı poz seçenekleri gelecek. İşte tam bu zaman rahat olun ve fotoğrafçı yokmuş gibi aklınıza gelen pozları uygulayın. Eşsiz fotoğraflar elde etmek için işi sadece fotoğrafçıya bırakmamanız, poz seçeneklerini arttırmanız, duruşunuza ve bakışınıza estetik bir görüntü katmanız gerekmektedir.

9. Doğal bir makyaj

Dış mekan çekimlerinde makyajı, kusurlarınızı gizleyecek, gözlerinizi ortaya çıkarıp yüzünüze renk verecek şekilde yaptırın. Makyajın güzelliğinizi gölgelemesine izin vermeyin. Objektif güzelliğinizi görmek ister, makyajınızı değil. Doğal makyaj, doğal görüntüler sağlar.

10. Spor ayakkabı rahatlığı

Dış mekan çekimlerinde gelinliğinizle ordan oraya yürüyecek belki de oturmaya vakit bulamayacaksınız. Bu durumda spor ayakkabı giymek hayat kurtarıcı bir işlev görür. Yorulan ayaklarınız enerjinizin düşmesine neden olur, bu da pozlara yansır. Ayaklarınızı yorup enerjinizi düşürmemek için yanınızda rahat ettiğiniz bir ayakkabıyı getirmenizi tavsiye ederiz.

Dış mekanda düğün fotoğrafı çekimi için çifte öneriler sunduğumuz yazımızda donanımlı fotoğrafçıyla çalışılmasının ve fotoğrafçıyla çekim öncesi tanışmanın öneminden bahsettik. Başarılı ve dikkat çeken fotoğraflar için konsept ve mekanın önceden belirlenmesi gerektiğinden, fotoğrafçılıkta çok önemli olan ışığı kaçırmamak ve fotoğrafçıyla siz gelin damadın başka işlerinin de aksamaması için zamanlamayı iyi yapmak gerektiği üzerine konuştuk. Gelin hanıma gelinliği, saçı ve makyajı gibi konularda yardımcı olacak bir arkadaşının yanında olmasının avantajından ve fotoğrafların duygusuz olmaması adına doğal bakışlar sergilenmesinin öneminden söz ettik.

Fotoğraflarda dik durmanın gelin ve damadı daha dinamik ve özgüvenli göstereceğinden, ilk fotoğrafların ardından çoğu zaman çiftlerin rahatlayıp, daha özgüvenli pozlar vereceklerinden söz ettik. Dış mekan düğün fotoğraflarında gelin makyajının öneminden, doğal olması gerektiğinden ve çiftlerin yüzündeki gülümsemenin azalmaması, yorgunluklarının artmaması adına yanlarında spor ayakkabı taşımaları gereğinin öneminden bahsettik. Dış mekan düğün fotoğrafları çekimi örnekleri için ” Yusa İpek” in fotoğraflarını kullandık . Düğün fotoğrafı çekimi için çifte öneriler sunduğumuz yazımızı okuduğunuz için teşekkür ediyoruz. Son yılların olmazsa olmazı düğün hikayeleri fotoğrafları ile ilgili yazımızı okumak için Düğün Hikayesi Fotoğrafları linkine tıklayabilirsiniz.

10 Aralık 22