Harika bir düğün planı yaparken aynı zamanda bu sürecin resmi boyutuyla ilgilenmek bir hayli zor görünebilir. Özellikle pandemi sürecinde, online nikah başvurusu yaparken aynı zamanda resmi nikah için gerekli evrakları toplamaya çalışmak, çiftlerin aklına “nikah başvurusu için gerekli evraklar nelerdir”, “nikah başvurusunu tek kişi yapabilir mi” ve “resmi nikah işlemleri nelerdir” sorularını getiriyor. İşte evlilik başvuru sürecinizi kolaylaştıracak nikah başvurusu için gerekenler listesi …

 

Resmi nikah için gerekli evraklar ve evlilik başvuru formu

 • Evlilik beyannamesi resmi nikah evrakları arasında…

Evlenme beyannamesi, başvuru sürecinin en bilinen şartlarından biridir. Nikah için izin belgesi olarak da bilinen bu evrak, çiftlerin birçok kişisel bilgilerinin doldurularak, evlendirme dairesine teslim ettikleri hem bilgi kartı hem de evlenmek için iki tarafında rızasının olduğunu gösteren bir belgedir. Evlilik beyannamesi, nikah başvurusu sırasında size verilmektedir. Bu belge için çiftlerden bir ücret talep edilmemektedir. Belgenin geçerlilik süresi ise 6 aydır.

 • Nikah başvurusu evrakları : Nüfus cüzdanı fotokopisi ve aslı

Evlilik başvurusu esnasında çiftlerden TC kimlik kartlarının aslı ve ikişer adet arkalı önlü fotokopisi istenmektedir. Nüfus cüzdanı üzerindeki fotoğrafların anlaşılır olması ve bu belgelerin okunaklı olması şartı vardır.

 • Çiftlerin vesikalık fotoğrafları da resmi nikah için gerekli belgeler içerisinde !

Çiftler evlenme başvurusu yaparken, müracaat edecekleri evlendirme dairesine beşer adet vesikalık fotoğrafını götürmelilerdir. Bu fotoğrafın son 6 ay içinde çekilmiş olması ve biometrik fotoğraf olmaması gerekmektedir.

 • Evlilik başvurusu sağlık raporu

Nikah başvurusu için sağlık raporu da, evlilik başvurusu için gerekli evraklar arasındadır. Aile hekiminden alacağınız sağlık raporunun tüm tetkiklerin yapıldığına dair bilgi yazısı içermesi ve doktor tarafından kaşelenmiş olması gereklidir. Eğer evlilik başvurusu için sağlık raporunuzu herhangi bir devlet hastanesinden almak istiyorsanız, mutlaka bu belge aile hekiminizin onayından geçmeli ve kaşesini almalısınız. Alınan sağlık raporunun geçerliliği 6 aydır. Özel hastanelerden alınan nikah sağlık raporu geçersizdir. Nikah işlemleri sağlık raporu testleri ise; kan tahlili ve akciğer filmidir. Önce kan grupları belirlenip, uyuşmazlık kontrol edilir, sonra kan değerlerine bakılarak anemi, hepatit, frengi ve AIDFS gibi rahatsızlıkların varlığı incelenir. Sağlık raporunun ücreti 50-75 TL arasında değişmekle birlikte, bir heyet raporu da alacaksanız fiyat aralığı 150-200 TL olmaktadır.

nikah işlemleri

Nikah başvurusu nereye yapılır? Evlilik başvurusu ne zaman yapılır?

Nikah başvurusu yapmak isteyen çiftlerin ilk seçenekleri arasında ikamet ettikleri adresler olduğundan, bunun dışına çıkmak istemeyen çiftler, bu semtlerin evlendirme dairesine müracaat etmeliler. Çiftler ikamet adresinin dışında evlenmek için ise, yine istedikleri yerin belediyeye bağlı evlendirme dairelerine nikah başvuru günlerinde gitmeleri gerekiyor. Nikah başvurusu ne zaman yapılır diye soracak olursanız, hazırladığınız tüm belgelerin geçerlilik süresinin 6 ay olduğunu unutmamalısınız. İstediği özel bir tarihe nikah günü almak isteyen çiftler 5-6 ay öncesinden nikah günü alabileceği gibi, yıldırım nikahı için 24 saat öncesinden de nikah tarihi veriliyor. Çiftlerin aklına takılan “nikah için kaç gün önceden başvurmak gerekir” sorusuna ise, evlenme başvurusu yapmak için en ideal zamanın ise 4 ay öncesi olduğunu söyleyebiliriz.

Nikah başvurusu tek kişi yapabilir mi? Nikah başvuru ücreti

Nikah başvurusu yaparken çiftlerin, topladıkları evlilik başvurusu için gerekli belgeler ile, bizzat kendileri yapmaları gereklidir. Eğer çiftlerden birinin önemli sebepler yüzünden evlilik başvurusu randevusuna gelmeme durumunda, kendisi için vekil atadığı kişinin, kendisini temsilen başvuruda bulunması gereklidir. Evlilik başvuru ücreti için, nikahın kıyılmasını istediğiniz belediyeye göre fiyatlarda farklılık gösterecektir. Resmi nikah işlemleri esnasından toplanan resmi nikah için gerekli evrakların maliyeti en az düzeyde olacağı gibi, nikah masrafı belediyelere göre 300-600 TL arasında değişmektedir. Bunun yanı sıra evlilik dosya ücreti de 15 TL’dir. Ve bazı belediyeler bu dosya ücretini çiftlerden almamaktadır. Nüfus cüzdanı masrafı ise 160 TL’dir.

evlilik işlemleri

Online nikah başvurusu e-devlet ve online nikah tarihi alma

Online nikah başvurusu yapmak isteyen çiftler için, birçok belediyenin resmi web sitesinde bunun için özel sayfalar hazırlanmıştır. Özellikle pandemi döneminin, sanal başvuruları daha da yaygın hale getirmesiyle, artık neredeyse her belediyenin online nikah tarihi alma konusunda çiftlere sunduğu bir alternatif bulunuyor. Online evlilik başvurusu yaparken gelin/damat fotoğrafı, kimlik bilgileri, ikametgah adresi ve nikah başvurusu için gerekli belgelerin dijital hali istenmektedir. Bazı evlendirme daireleri ödeme işlemini yine siteleri üzerinden online alırken, bazıları bizzat müracaat halinde almaktadır. “Nikah başvurusu e-devlet üzerinden yapılır mı “ diye soran çiftler için ise, bu durumun henüz e-devlet sistemi üzerine gelmediğini ve e-devlet üzerinden sadece “Nikah Salonu Durum Sorgulama” ekranından, belediyelerin durumlarını görebileceğinizi söyleyebiliriz.

Yaşadığı yer dışında evlenenlere : Nikah başvurusu için gerekli belgeler

Çiftlerin bazıları ikamet ettikleri yerler dışında da istedikleri bir yerde nikah kıymak isteyebilirler. 2020 yılı öncesi resmi nikah başvurusu yaparken, aranan kriterlerden biri , nikah yapılacak yerin çiftlerden herhangi birinin ikamet etmesinin zorunlu olduğu yönündeydi. Fakat içişleri bakanlığının 29 Aralık 2020 tarihinde yaptığı yeni bir düzenleme ile, artık çiftler, ikamet adresi fark etmeksizin istedikleri yerleşim yerine evlenme başvurusu yapabilecekler. 81 ile gönderilen bu genelgenin tüm detayları ise şu şekilde: “Artık kadın veya erkeğin evlenme müracaatları, birinin oturduğu yerdeki evlendirme memurluğu sınırlarına bağlı olarak gerçekleşmeyecek. Evlenmek isteyen çiftler yerleşim yeri ve diğer adres şartı aranmaksızın evlenme müracaatlarını herhangi bir evlendirme memurluğuna (Muhtarlıklara yapılan evlendirme başvuruları hariç olmak üzere) yapabilecek.”

evlilik işlemleri

Yabancı evlilik yapacaklara : Nikah başvurusu için gerekli evraklar

Yabancı bir eşe sahip olan bireyler için evlilik başvuru belgeleri de farklılık göstermektedir. Önemli konulardan biri, bu durumda evlendirmeyi belediye evlendirme memurlukları ile nüfus müdürleri yapmaktadır. Nikah sırasında ise şahitler, bir Türk ile bir yabancı veya aynı ülkeden olmaksızın iki yabancı olup, nikah Türk memur tarafından yapılmaktadır. Yabancılar için evlilik belgeleri ise şu şekilde;

 • Vesikalık fotoğraf
 • Türkçe yazı olma şartı ile noter tasdikli pasaport nüshası
 • Türkiye’deki aile hekiminden alınan sağlık raporu
 • Doğum ve bekarlık belgeleri (Bu belgeler yabancı ülkenin Türkiye’deki temsilcilerinden alınabilir)
 • Evlenme ehliyet belgesi (Temsilciler tarafından kişinin evlenmesinde herhangi bir sakınca görülmediğine dair verilen belge)

Resmi nikah şartları

 • Kadın ve erkek 17 yaşını tamamlamış olmalıdır.
 • Evlenecek kişileri ayırt etme gücüne, yani evliliğin amacını anlayabilme yeteneğine sahip olması gereklidir.
 • Kanunda ön görülen evlenme engellerinin bulunmaması (Yakın akrabalık, hastalık vb.)
 • Önceki evliliğin üstünden 300 gün geçmişse…

Evlenmeye karar veren çiftler için hazırladığımız, bir rehber niteliğinde “Nikah Başvurusu İçin Gerekli Evraklar Neler? Resmi Nikah İşlemleri” yazımız, tüm resmi nikah işlemlerini içermektedir. Bu önemli resmi süreci tamamladığınıza göre artık   “Nikah Elbiseleri” koleksiyonumuza göz atmaya ve “Sade Bir Nikah Kokteyli” yazımızı incelemeye var mısınız?

10 Aralık 22