Hayatınızın dönüm noktası olan bu anlamlı güne tam gaz koşturarak hazırlanıyorsunuz. Heyecanınızdan vücudunuzu dinleyemiyor olabilirsiniz. Fakat bu süreç en dayanıklı vücudu bile yorar. Ve düğün öncesi beslenme şeklinize dikkat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle kaleyi içten fethedelim ve vücudumuza doğru besinlerle yeterli yakıtı verelim diyoruz.

Düğün öncesi beslenme listemiz

Vitamin A :

Cildimizi ve deriyi korur. A vitaminini bolca alabilmek için havuç, biber, kayısı, süt ve süt ürünleri, yumurta gibi yiyeceklerden bolca tüketmelisiniz. Güzel bir cilt gelin makyajınız için temeli oluşturuyor. düğün öncesi beslenme konusunda ilk buna dikkat etmelisiniz.

 

Vitamin E :

Kan dolaşımını düzenler ve cildin yaşlanmasını önler. E vitamini bulunan yiyecekler; soya fasulyesi, bitkisel yağlar, yeşil yapraklılar, fındık, ıspanak, kepek, tahıl ve yumurtadır.

Vitamin C :

Vücut direncini arttırır. Cildi güzelleştirir. C vitamini deposu yiyecekler ise maydanoz, kivi, portakal, limon, greyfurt, kuşburnu, biber, salatalık, koyu yeşil yapraklılar, domates, çilek, böğürtlen, patates, ve diğer sebze-meyvelerdir.

Vitamin B2 :

Bağışıklık sistemini güçlendirir, cildi dış etkenlerden korur ve yenilenmesine yardımcı olur. Et, süt, yumurta, yoğurt ve baklagillerde bolca bulunur. düğün öncesi beslenme aşamasında b2 vitamini sizin için çok yararlı olacaktır.

Vitamin B3 :

Cildin daha sağlıklı görünmesine yardımcı olur ve ağızdaki yaraları iyileştirir. Balık, yağsız et, kepekli un ürünleri, buğday, yumurta, tavuk eti, avokado, hurma, incir ve kuru erikte bolca bulunur.

Vitamin B6 :

“Serotonin” yani mutluluk hormonu salgılanmasında çok etkilidir. B6 vitamini yeterince alınmazsa depresyon riski artar. Yorgunluk belirtileri sizi halsiz ve isteksiz yapabilir. Bu nedenle bolca tavuk göğsü eti, yumurta, pirinç, soya fasulyesi, yulaf, fındık, fıstık, muz, patates, avokado, kuru meyve ve somon balığı tüketmelisiniz. Düğün öncesinde mutluluk hormonu oldukça iyi gelecektir. Mutlu gelin olmanın yolu da bu yiyeceklerden geçiyor.

Kalsiyum :

Kemik, diş, kas ve sinirler için kalsiyum çok önemlidir. Kalsiyum bulunan besinler; süt ve süt ürünleri, pekmez, fındık, fıstık, kuru baklagiller ve yeşil yapraklı sebzelerdir.

Magnezyum :

Magnezyum, stres ve zor koşullarda yardımcıdır. Eksikliğinde iştah kaybı, kas zayıflaması, göz kararması hatta depresyon görülebilir. Kabuklu yemişler, kuru baklagiller, yeşil yapraklı sebzeler ve tahıllarda bolca magnezyum bulunur. Gelin adaylarının bu besinleri düğün öncesi beslenme aşamasında tüketmesinde fayda var.

Demir :

Kansızlık problemiyle karşılaşmamak için demir içeren yiyecekleri tüketmelisiniz. Kırmızı et, kurutulmuş meyve, yumurta sarısı ve yeşil yapraklı sebzelerde bolca demir bulunur.

Çinko :

Bağışıklık sistemi için çinko içeren yiyeceklerin tüketimi oldukça önemlidir. Aksi halde vücut enfeksiyonlara karşı dirençsiz kalır, tat ve koku duyularında azalma olur. Kırmızı et, yumurta, deniz ürünleri, fasulye, bezelye ve fındığı yemek listenize eklemenizde fayda var.

 

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.