Gelinin en eğlenceli kutlama gecelerinden biri olan kına gecesi (henna night) özellikle Türk ve Arap kültüründe oldukça yaygındır. Evlilik sürecinin en bilinen gelenekleri arasında yer alan kına gecesi, aynı zamanda gelin ve ailesi arasında maneviyat dolu bir gece sunmaktadır. Bu özel günde bir gelin olarak kınalık modelleri arasından seçim yapmak istiyorsanız, her bölgeye ve her ülkeye göre kınalık elbise modellerinin değiştiğini söylemeliyiz. Siz ister gelinlik üstüne kaftan giyin, ister bindallı modelleri arasından seçiminizi yapın. Hangi kültürü yansıtmak istediğiniz size kalmış. İşte farklı giyiniş şekilleriyle kına elbisesi modelleri … 

bindallı modelleri

Bindallı Modelleri, Bindallılar

Bindallı Türk kınalarının olmazsa olmazı haline gelmiş bir kınalık çeşididir. Bindallı modellerinin tamamı hazır bir kıyafetten oluşur. Kabarık etek, işlemeli pelerin, kına tacı ve eldivenlerin hepsi tek bir şekilde kombinlenmiştir. Bu sadece kına gecesinde kullanılan bir seçenek olduğu için, bindallı kiralama konusunda oldukça yaygın bir kınalık modeli haline gelmiştir. Kına elbisesi bindallıda, kıyafetin geleneksel dokularla işlendiğini ve bolca taş işlemesinin kullanıldığını görebilirsiniz. Özel dikim bir bindallı yaptırmak istiyorsanız seçenekleriniz sonsuzdur. Bu konuda ilham alacağınız birçok model ve ünlü isim bulunmaktadır; fakat kiralık bindallı fiyatları bana uygun derseniz, genellik tercih edilen renkler; kırmızı bindallı ve yeşil bindallıdır.

kaftan modelleri

Kaftan Modelleri

Kaftan modellerini bindallıdan ayıran farklardan biri kaftanın bindallıya göre daha gösterişli ve özel işçilikle hazırlanmış olmasıdır. Kınalık modelleri arasında en çok tercih edilenlerden biri olan kaftan oldukça ağır bir kına kıyafeti olup, bazen tamamı takım bir kıyafet halinde, bazense sadece işlemeli bir pelerin şeklinde kına abiyeleri üzerinde kullanılabilir. Seçim tamamen sizin! Moda defilelerinde de geleneksel dokularını sıklıkla göreceğimiz kına kaftanı, altın işlemeler ve tamamı el yapımı olan detaylarıyla popülerlik kazanıyor. Kaftan fiyatları kullanılan kumaş cinsine ve üzerindeki işlemelerin yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Ayrıca kına gecenizde bindallı kaftan kombinini bir arada da yapmanız mümkün!

Kına Abiyeleri, Kınalık Gelinlik

Kına gecesinde kına abiyeleri giyen gelinlerde elbette mevcut! Özellikle bazı yörelerde birden fazla kına abiyesi giymek kaftan ve bindallının yanı sıra uzun süreli bir gelenek haline gelmiştir. Kınalık gelinlik giymek, gelin adayları için daha rahat ve kolay bir alternatif olurken, kınanın ruhunu yansıtan bordo, kırmızı ve yeşil renklerde bu abiyeler, üzerinde geleneksel işlemelerle kullanılmaktadır.

Kına Şalvarı

Türk kına gecelerinde giyilen diğer kınalık modelleri arasında şalvarlar bulunmaktadır. Birçok yöre, gelin ve yakınlarının kına gecesinde tek bir kostüm olarak şalvar giymesini adet haline getirmiştir. Beyaz ve altın renklerin yoğunlukta olduğu şalvarlar, devasa gelin saçlarıyla tamamlanmaktadır. Pantolon şeklinde olup ayak bileklerinde ve kollarında uzun manşetleri bulunan şalvar modelleri, kısa bir bolero ile giyilmektedir. Sadece şalvar giymek istemeyen gelin adayları ise kına gecelerinde şalvar bindallı modelini giymektedir.

kınalık

Kınalık modelleri : Sariler

Hint bindallı modeli olarak da bilinen sariler, adından da anlaşılacağı üzere Hint kültüründen gelmektedir. Kına gecesini konseptli yapacak gelin adayları, genellikle bu kınalık modelini kullanmaktadır. Renkli ve bir o kadar da eğlenceli görünen sariler, farklı bağlama şekilleriyle kına gecesi kıyafetlerine farklı bir bakış açısı kazandırmaktadır.

Yaklaşan kına geceniz için geleneksel veya modern kınalık modelleri arasından seçiminizi kına konseptinize göre yapabilirsiniz. Kınanın başrolü sizsiniz ve kınalık seçiminde kendinizi sınırlamanıza gerek olmadığını bilmelisiniz.

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.