Nişan elbisesi seçiminize karar verirken dikkat edip göz ardı etmemeniz gereken önemli kriterler vardır. Bunlar; mekan, vücut proporsiyonunuz, ten ve saç renginiz, hava şartları ve nişanlık modelleri ile damatlığın uyumudur. Evlilik yolunda ilk adım olarak görülen kız isteme merasiminde yüzükler takılır ve taraflar birbirlerine ailelerinin yanında söz vermiş olurlar. Söz yüzüklerinin takılmasının ardındaki süreçte iki tarafın ailesi ve evlenecek olan çift birbirlerini daha yakından tanıma imkanına erişirler.

Düğün telaşı ve hazırlıklarının büyüyüp, sürat kazandığı nişan merasimi ise gelenek ve göreneklere göre farklı biçimlerde yapılmaktadır. Nişan töreninizi aile arasında sade bir kutlamayla yapabileceğiniz gibi, konsept yaratıp daha büyük çapta şık, kusursuz ve dikkat çeken bir nişan organizasyonu gerçekleştirebilirsiniz. Bunun için bir organizasyon firmasıyla anlaşmanızı öneririz. Düğün için bir organizasyon firması ile çalışmanın önemini anlattığımız yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Düğün gününden önceki son aşama olan nişan merasiminde gelin hanımın giyeceği nişanlık seçimi hem kendini özgüvenli ve güzel hissetmesi hem de gelecekte fotoğraflara bakıp pişmanlık duymaması adına çok önemli bir detaydır. Peki giyebileceği o kadar alternatif varken seçimini neleri göz önüne alarak yapmalı?

Mekanın nişan elbisesi bakmadan önce belirlenmiş olması gerekmektedir.

Nişanınızı aile arasında gelin hanımın evinde ya da bahçesinde küçük çapta bir kutlamayla gerçekleştirecekseniz, sade ama bir o kadar zarif ve şık, hareket kabiliyetinizi sınırlamayan kabarık ve çok uzun olmayan nişan abiyeleri giymenizi tavsiye ederiz. Nişanınız için otel, tekne, düğün salonu, restoran, yalı  gibi mekanlar düşünüyorsanız ve davetli sayınız hiç de az değilse bir konsept yaratabilir, gösterişli nişan elbiseleri tercih edebilirsiniz. Nişan ayakkabınızı da nişan elbisenize ve mekana uyacak şekilde seçebilirsiniz. Eğer bir otelde nişan organizasyonunu gerçekleştirmeyi planlıyorsanız vücut tipinize göre balık model nişanlık abiye veya yarım balık abiye, a kesim, mini elbise ya da prenses modellerden tercih edebilirsiniz. Derin v yaka, sırt dekoltesi ya da transparan bir nişan elbisesi ile de dikkatleri üzerinize çekeceğinizden şüpheniz olmasın. Saç modelinizi elbisenizin yakası ve yüz tipinize göre yaptırmanızı öneririz. Sizi kusursuz gösterecek bir makyajla da nişan kutlamanız süresince ve sonrasında harika hissedeceksiniz! Nişan merasiminizi havuz başı, plaj veya kır konsepti gibi açık alanlarda gerçekleştirmeyi planlıyorsanız nişanlık seçiminde havanın durumunu bilmeniz büyük önem taşımaktadır.

Nişan elbiseleri : Hava durumunun mekana etkisi!

Üstü açık bir mekanda nişan kutlaması yapmayı düşünüyorsanız hava durumuna bakmanız büyük önem teşkil etmektedir. Yağan yağmur ya da çıkan rüzgar nişan töreninizi olumsuz etkileyebilir. Yağacak olan yağmurun altında ıslanıp davetlilerinizi ve kendinizi zor durumda bırakmak istemiyorsanız yağmurlu bir günde üstü açık mekanda kutlama yapmamanız iyi bir anı bırakmak açısından gereklidir. “Mis gibi ilkbahar ay’ı ! Bu mevsimde istediğim tarz da elbiseyi nişan günümde tercih edebilirim.” diye düşünüyor olabilirsiniz, maalesef bir anda başlayabilecek olan bir rüzgar elbisenizi çekiştirmenize neden olup hareket kabiliyetinizi sınırlayabilir. Hava şartlarını o gün için detaylı öğrenmenizi tavsiye ederiz. Buna göre nişan kıyafetleri seçmelisiniz.

 

nişan elbisesi modelleri

Vücudunuzu tanıyıp, vücut tipinize göre nişan elbiseleri ya da gelinlik tercihi yapmanız sizi mükemmel gösterecektir.

Her kadın farklı vücut hatlarına sahiptir. Vücudunuzu tanıyıp günlük hayatta doğru kıyafet tercihi yapmak çok önemliyken, bu nişan elbiseleri ve gelinlik seçiminde bir zorunluluktur. Genel olarak vücut tiplerini dikdörtgen, ters üçgen, armut, elma ve kum saati şeklinde sınıflandırabiliriz. Vücudunuzu tanırsanız bu değerli gününüzde dikkatleri vücudunuzda ki en güzel bölgeye çekip, kusurlarınızı gizlemiş olursunuz. Böylece daha güzel görünecek, şahane ve özgüvenli hissedeceksiniz. Hangi vücut tipine sahip olduğunuz konusunda kafanızın karıştığını sezebiliyoruz. Gelin hep birlikte bu vücut tiplerini yakından tanıyalım.

  • DİKDÖRTGEN VÜCUT TİPİ: Gazete şekline de benzetilen bu vücut tipinde bel kıvrımı yoktur. omuzlar geniştir ve kalçayla aynı hizadadır. göğüsünüz ve kalçanızın ölçüsüne yakın bir bel ölçünüz varsa siz de dikdörtgen bir vücut tipine sahipsiniz demektir. Peki ne tarz bir elbise ya da gelinlik giymelisiniz? Omuzlarınızın ve bacaklarınızın çok güzel ve görülmeye değer olduğunu söyleyebiliriz. Straplez ve halter yaka elbise omuzlarınızın güzelliğini ortaya çıkarırken, mini ya da uzun ve yırtmaçlı bir elbise size çok yakışacaktır. Bel’e eklenecek süslemeler hoş durabilecekken, sırt dekoltesi ile de eşsiz görünebilirsiniz. Fakat dikkati belli bir bölgeye çekip gözü fazla yormamakta yarar vardır, bu yüzden dekolte seçimini tek bir bölgede yoğunlaştırmanızı öneririz. Bu omuz, bacaklar, sırt ve göğüs dekoltesi olabilir.
  • TERS ÜÇGEN VÜCUT TİPİ Kalçanız ve beliniz omuzlarınızın genişliğinin yanında dar kalıyorsa sizin vücut tipiniz ters üçgen. Yüzücü vücudu da denilen bu vücut tipinde omuz ve kalça oranını dengeleyip kalçanızı daha dolgun göstermek adına kruvaze abiye modellerini tercih edebilirsiniz. Prenses ve a kesim elbise size çok uygun düşecektir. Çoğunlukla ince bacakların olduğu bu vücut tipinde kat kat etekli mini elbiseler ve derin v yakalar nişanlık modelleri için çok hoş durabilir. Evaze elbise modellerinden de denemenizi kesinlikle tavsiye ederiz.
  • ARMUT VÜCUT TİPİ : Geniş kalça bölgesine, dar omuzlarla büyük olmayan göğüslere ve ince bir bele sahipseniz sizi bu vücut tipi sınıfına dahil edebiliriz. Dikkatleri üst bölgeye çekmek adına üst kısmı işlemeli modeller ve ince belinizi ortaya çıkaran elbiseler doğru bir seçim olacaktır. Omuzlarınızı ve kalçalarınızı dengeleyip kusursuz görünebileceğiniz A kesim nişan elbiseleri tam size göre ! Gelelim yaka tipine  eğer dar omuzlarınız var ise daha da dar göstermemek adına lütfen straplez model tercih etmeyin. Kayık yaka modellerin için de harika görüneceğinizden şüpheniz olmasın. A kesim modeller tesettür nişan elbisesi seçenekleri arasında!
  • ELMA VÜCUT TİPİ : Dolgun göğüslere, oldukça kalın bir bele ve bel ile eşit hizada görünen kalçalara sahipseniz sizin de vücut tipiniz elma. Bu vücut tipinde ince zarif bacaklarla göğüslere dikkat çekilmesi sağlanmalı,  bel bölgesinde ki kusurlar ise gizlenmelidir. Elma vücut tipine sahip hanımlarda mini elbiseler çok şık dururken, v yaka dekolte boynunu daha zarif gösterip asalet katacaktır. Bel kalınlığı görünümünü en aza indirmek için korse çok yardımcı olacak, göğüs kısmından aşağıya doğru inildikçe bollaşan robadan diye isimlendirilen elbiseler göbeğiniz ve bel bölgenizi kamufle edecektir. Bu vücut tipine sahip hanımlar sade çok işleme içermeyen a kesim, prenses kesim, yırtmaçlı ve mini elbise modellerini deneyip kendisine en çok yakışan nişan abiye modeli tercih edebilirler.
  • KUM SAATİ VÜCUT TİPİ : Kum saati vücut tipine sahip kadınlar incecik belleri, orantılı omuz ve kalçaları, sütun gibi bacaklarıyla ön plana çıkarlar. Sana ne giysen yakışır sözü bu vücut tipine söylenmiş gibidir. Kilo alsanız bile kavisli görüneceğiniz bir vücut tipine sahip olduğunuz için ne kadar şanslı olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim. Vücut tipime göre hangi gelinlik ve nişan elbiseleri tercih etmeliyim diye düşünüp bilgi almak istediğinizi ve bunun için aceleci ve heyecan dolu olduğunuzu hissedebiliyoruz. Ayrıca kapalı bir gelin adayıysanız ve nasıl bir seçim yapmalıyım diye düşünüyorsanız, tesettür nişan elbiseleri arasından size kalem etek formunu önerebiliriz.

Hemen başlayalım! Öncelikle sizin elbise veya gelinlik modeliniz kesinlikle balık kesim!  Bu model en çok size yakışacak. Ben hareket kabiliyetimi sınırlamak istemiyorum diyorsanız yarım balık formlu modeller de tam size göre. Kayık ve derin v yaka, düşük omuzlu ya da straplez kesim modeller ve sırt dekolteli elbiseler sizde çok zarif ve gösterişli duracaktır. Ben daha sade olmak istiyorum diyorsanız a kesim elbiseleri tercih edebilirsiniz. Bu model sizi yalın ve şık gösterecektir. Daha cesur davranmak isteyen hanımlara ise vücut hatlarını gösteren transparan bir nişan elbisesi tavsiye ediyoruz. Nişanlık seçiminizi konseptinize ve kutlayacağınız mekana göre tercih etmeyi unutmayınız.

Ten renginiz ve saç renginiz ile hangi renk abiyelerin yakışacağını öğrenmek nişanlık seçiminde bir diğer önemli kriter olarak karşımıza çıkıyor

İster sarışın ya da esmer, isterseniz kumral ya da beyaz bir tene sahip olun, yüzünüz ve gözlerinizi ön plana çıkaracak bir kıyafet ya da nişanlık tercih etmeniz gerekmektedir. Peki hangi ten rengi ve saç rengini hangi renk nişan elbisesi eşsiz gösterecektir?

  • Beyaz bir ten ve koyu renk saçlara sahipseniz özellikle turuncu ve sarı renklerin güzelliğinizi gölgelemesine izin vermeyin. Nişanınızı evde aile arasında ve geç olmayan bir saatte gerçekleştirecekseniz, makyaj sizin için çok önemli bir detay. Şeftali, pastel tonlarında ki makyaj yüzünüze sıcaklık katacaktır. Evde nişan elbisesi seçiminizi de yine sıcak tonlarda fuşya ya da pastel renklerinde yapabilirsiniz. Nişan organizasyonunuzu akşam saatlerinde otel, düğün salonu gibi mekanlarda gerçekleştirecekseniz, gözlerinizi ve teninizi ortaya çıkaracak renkleri tercih edebilirsiniz. Zümrüt yeşili, kırmızı, koyu mavi, mor ve siyah renkte bir nişan elbiseleri size çok yakışacaktır.
  • Beyaz bir teniniz ve kızıl saçlarınızla nasıl çarpıcı olurum diyorsanız sizin renginiz kesinlikle yeşil tonları. Yeşil’e alternatif deve tüyü ve kırmızı renk ile de iddialı görünebilirsiniz.
  • Esmer ten renginize eşlik eden koyu renk saçlarınız var ise nişanlık seçiminde koyu renkleri tercih etmemeniz ten renginizin ön plana çıkması adına önemlidir. Altın sarısı, turuncu, beyaz, kırmızı, gümüş ve pembe tonları harika duracakken, genel olarak esmer ten’e açık ve sıcak renklerin uyum sağladığını söyleyebiliriz. Yaratılacak olan kontrastla dikkatler üzerinizde toplanacaktır. Nişan gelinlikleri de seçebilirsiniz.
  • Buğday ten rengine sahip olan gelin adaylarına toprak tonları, yeşil, lacivert ve lila çok yakışıyor. Buğday ten renginiz ve karamel renk saçınız var ise nişanlık modelinizin rengini fuşya, toz pembe, mor, açık ve koyu mavi tonlarında deneyebilir, kumaş olarak saten ve ipekte karar kılabilirsiniz.
  • Sarı saçlı hanımlar nişan elbisesi seçiminde mor, fuşya, gece mavisi, kırmızı, deve tüyü ve pastel tonlarında ki renkleri tercih edebilirler
nişan elbisesi modelleri

Nişan abiye seçimi gelin ve damat adayı nişan merasiminde ahenk içinde olmalı

Birbirinize çok yakışan boyu boyuna, huyu huyuna uyan bir çift olabilirsiniz, bunu en özel gününüzde çevrenizdekilere de yansıtmanız için nişan elbisesi ve damatlığın uyum içinde olması gerekmektedir. “Aa ne kadar da yakışan uyumlu bir çift” demelerini hangi çift istemez ki? Bu fotoğraf çekimlerinde güzel ve iddialı çıkmanız, dans ederken uyum içinde süzülmeniz, davetlilerin hayran bakışları ve sizin kendinizi iyi hissetmeniz adına çok önemlidir. Peki bu uyumu nasıl yakalayabilirsiniz? Koyu renk tonlar damatlara çok yakışırken, çoğu renk nişanlık modeline de uyum sağlamaktadır. Gelin hanım gece mavisi, zümrüt yeşili, mor, açık pembe ve mavi gibi renklerde bir nişanlık modelleri giyecek ise, damat bey de esmer bir tene sahip ise beyaz renk bir takım elbisesi giyebilir. Beyaz renk esmer erkeklere çok yakışıyor.

Klasikleşen ve sıklıkla kullanılan nişan elbiseleri renginde kravat takmak ya da cep mendili kullanmak gibi seçeneklere ek olarak, cep çiçeğini de kullanabilirler. Cep çiçeği genelde düğünde gelin hanımın kullandığı gelin çiçeğinden bir parça alınarak kullanılır. Nişan töreninde de cep çiçeği kullanmak için gelin hanım çiçekli bir saç aksesuarı kullanabilir, çiçekli kolye, bileklik gibi takı tercih edebilir. Eğer çiçek aplikeli nişan elbisesi giyerseniz damat bey de cep çiçeği kullanırsa çok hoş bir görüntü yaratmış olursunuz.

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.