Hayatınızın dönüm noktası olan evliliğin bu muhteşem kutlama gecesi düğünde, en muazzam görünmesi gereken kişi siz, yani gelin hanım, olmalı. Bunun için ilk yapmanız gereken vücut tipinizi öğrenmek ve bu vücut tipine uyum sağlayan gelinlik modellerini belirleyerek seçeneklerinizi ortaya dökmek. Böylelikle hem size hiçte uygun olmayacak gelinlik modelleri arasında boğulmayacak hem de zamandan tasarruf sağlayacaksınız. Peki sizin vücut tipiniz ne? Gelin birlikte öğrenelim. Temel olarak beş tip vücut tipi vardır: Elma, armut, kum saati, üçgen, kare. Bu vücut şekillerinin özellikleri neler, bu vücut tiplerine sahip gelin adayları nasıl gelinlikler tercih ederse daha kusursuz görünür beraber inceleyelim. İşte vücut tipine göre gelinlik seçimi hakkındaki tüm detaylar… 

 İçerik Ana Hattı
  1. Vücut tipine göre gelinlik modelleri nasıl olmalıdır?
  2. Kum saati vücut tipine göre gelinlik seçimi
  3. Armut vücut tipine göre gelinlik seçimi
  4. Elma vücut tipine göre gelinlik seçimi
  5. Üçgen vücut tipine göre gelinlik seçimi
  6. Dikdörtgen/düz vücut tipine göre gelinlik seçimi

 

cut tipine göre gelinlik seçimi nasıl olmalıdır?

Vücut Tipine Göre Gelinlik

Kum saati vücut tipine göre gelinlik seçimi

Vücut tipine göre gelinlik seçimi yaparken öncelikle vücudunuzu doğru analiz etmelisiniz. Kum saati gibi bir vücuda sahipsen yani göğüs ve kalçan orantılı, belin inceyse çok şanslısın. Çünkü ne giysen yakışacak! İster kalem gelinlik, ister  prenses, istersen de A kesim. Fakat orantılı hatlarını en güzel ortaya çıkaracak gelinlik modeli kuşkusuz balık gelinlik. Belini ve kalçanı saran bu modeli dantelle kaplatabilir veya inciler ile süsleyebilirsin, orası tamamen gelin adayının hayallerine kalmış. Kum saati tipi vücuda göre gelinlik seçerken, bel oyuntusuna sahip olmasanız bile alışveriş yaparken bir balık model gelinlik denemenizi öneririz; çünkü bu gelinlik belinizi vurgulayabilir ve bir kum saati figürü yanılsaması verebilir. Derin v yaka modeller ile  boynunuzu ön plana çıkarabilir, sırt dekoltesi ile çarpıcı görünebilirsiniz; ayrıca düz kesim gelinlik modellerinden kaçınmalısınız, bu kalçalarınızın orantısız görünmesine neden olabilir.

Armut vücut tipine göre gelinlik seçimi

Geniş kalçalara ve dar omuzlara sahipsen senin vücudun “armut vücut tipi”. Omuzlarını ve kalçanı dengelemek için gelinliğin üst kısmında apolet veya zilbir gibi hoş ve gösterişli aksesuarlar kullanabilirsin. İnce belini vurgulamak ve kalçayı biraz geri planda tutmak için belden sonra bollaşan A kesim gelinlikler veya prenses gelinlikler tercihin olabilir. A kesim gelinlik ile ince belini vurgulayıp kalçanı gizleyebilir, böylece kusursuz görünebilirsin. Balık gelinlik modelleri ise kalçanızı daha büyük göstereceği için armut vücut tipine sahip hanımlara pek önerilmez; fakat “ben hep balık gelinlik giymenin hayalini kurmuştum, giyemeyecek miyim?” diye üzüleceksen doğru korse seçimi ile balık model de tercih edebileceğinin müjdesini verelim. Unutmamalısınız ki, katmanlar, katlar ve tüller kalçanızın geniş görüntüsünü daha da büyütebilir; bu yüzden önermiyoruz. Ayrıca, omuzlarınızı daha geniş gösterecek ve kalça omuz ölçüsünü dengeleyecek kayık yaka gelinlik modelleri ile daha orantılı bir görünüme sahip olabilirsiniz.

Elma vücut tipine göre gelinlik seçimi

Vücudunun üst kısmı geniş olan kadınlar “elma vücut tipi” kategorisine girer. Yani kalın bir belin,  geniş omuzların, dolgun göğüslerin ve ince bacakların var. Öyleyse doğru tercihler yaparsan o ince bacaklar ve göğüslerinle çok iddialı bir gelin olabileceğini hatırlatalım. Göğüs dekoltesi olan gelinlikler ve A kesim gelinliğin içinden görünen mini bir gelinlik sana çok yakışacaktır. Derin bir v yaka tercih etmeniz boynunuzu daha uzun gösterecektir. Belinizin biraz yukarısından başlayan etekler seçmelisiniz. Bu size uzun ve ince bir görünüm kazandırmaya yardımcı olacaktır. Kat kat etekleri olan modellerden uzak durun. Bu vücudunuzun en geniş kısmı olan belinizi vurgulayacak ve görsel olarak bir orantısızlık yaratacaktır.

Üçgen vücut tipine göre gelinlik seçimi

Vücudunuzun üst kısmı daha geniş ise (geniş bir sırt), küçük kalçalar ve ince bir bele sahipseniz “üçgen vücut tipi” sizin vücut tipiniz için doğru bir kategoridir. Prenses kesim gelinlik modelleri sizin için en doğru seçim olacaktır. Ayrıca dekolteli modellerden de kaçmamalısınız. Yakasında fırfırlar ve katlar olan modeller, üst bölgenizi daha geniş göstereceğinden, bu tarz modellerden uzak durmanızda fayda var. Üçgen tipi vücuda göre gelinlik modelinizin eteğinde fırfırlara ve katlara yer verebilirsiniz. Bu kalçanızı birazcık daha büyütüp, üst bölgeniz ve kalçalarınızı eşitleyerek orantılı bir görünüm yaratacaktır.

 

Vücut Tipine Göre Gelinlik

Dikdörtgen/düz vücut tipine göre gelinlik seçimi

Vücudunuz yukarıdan aşağı tamamen dümdüz geliyorsa yani bel oyuğu yeterince yoksa siz atletik/düz vücuda sahip bir kadınsınız demektir. Yani omuzlarınızın, belinizin ve kaçlarınızın aynı boyutta olması gerekmektedir; ancak beliniz kalçalarınızdan en az %25 daha küçükse, o zaman bir kum saati gövdesi türüne sahip olursunuz. Size önerimiz omuzlarınızı ve göğüslerinizi ne kadar ön plana çıkarırsanız beliniz ona oranla daha da incelir. Ve böylece kıvrımlı bir vücut görünümü yaratabilirsiniz. Dikdörtgen tipi vücuda göre gelinlik seçimi yaparken küçük illüzyonlarla kıvrımlı hatlara sahip bir gelin olmak hiçte zor değil. Bunun için kat kat ve fırfırlı yakalara sahip gelinlik modellerini tercih edebilirsiniz. Kayık yaka gelinlik modellerine birazda taş ve işleme eklendiğinde tam size uygun bir model olacağını söyleyebiliriz. Aynı zamanda biraz farklılık yapıp yırtmaçlı bir gelinlik modeli seçerseniz dikkatleri bacak bölgenize çekebilirsiniz

 

Vücudunuzun diğer özelliklerini düşünerek de seçimler yapabilirsiniz.

  • Boyunuz çok kısa veya çok mu uzun? Boyunuza uygun elbiseler arayın. Minyon gelinler A kesim gelinlik modelleri ve düz kesim gelinlikler içinde harika görünebilirler; Ayrıca tek parça gelinlikler boyu daha uzun gösterecektir. Gelinliğinizde dokulara yer verebilirsiniz, fakat aşırı süslemelerden kaçınmalısınız. Ayrıca bacaklarınızı daha kısa görünmesini sağlayacak, baldırdan başlayan kabarık gelinlikleri asla tercih etmemelisiniz. Çok uzun boya sahip gelinler için önerimiz abartılı gelinlik modelleridir. Straplez yakaya sahip gelinliklerde sizin için uygundur. Gelinliğinizi uzun kollu olarak kullanacaksanız, kollarının vücudunuzun oranlarını tamamlayacak kadar uzun olduğundan emin olmalısınız.
  • Göğüsleriniz fazla büyükse, sırt dekoltesi kullanarak dikkatleri o yöne çekebilirsiniz. Straplez gelinliklerin yanı sıra parlak ve dantelli kumaşlardan kaçınmalısınız. Askılı giymeniz mümkün fakat kaymasını engellemek için mutlaka içinize bir korse giymeniz gerekmektedir. Büyük göğüslü kadınlar için gelinlik seçimi zor gibi görünse de, bu ipuçlarına dikkat edildiğinde güzel sonuçlar elde edilebilir.

Tüm bu noktalara değinerek vücut tipine göre gelinlik seçimi yapabilir, böylece en değerli gününüzde kendinizi en iyi görünümde bulabileceğiniz gelinliğinize kavuşabilirsiniz.

10 Aralık 22

Yorum Yap

Lütfen dikkat: Yorumlar yayınlanmadan önce onaylanmalıdır.