Düğün alışverişi esnasında düzenlenmesi ve planlaması gereken çok şey vardır. Bunlardan birkaçı düğün konuk listesi, düğün yemek menüsü, düğünde oturma planı ve dekorasyon seçenekleridir. Kusursuz planlanmış bir düğün oturma düzeni, hem misafirlerinizin eğlenceli bir zaman geçirmesini olanak tanıyacak hem de düğün gününüzde içinizin rahat etmesini sağlayacaktır. Düğün oturma planı nasıl yapılır sorusuna yanıt bulacağınız yazımız, sorunsuz ve uyum içinde geçen bir düğünü beraberinde getirecektir. İşte güzel planlamış düğün oturma planları için tavsiyeler …

Düğün salonu oturma planınızı hazırlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, düğünüze gelecek misafirlerin kesin bir listesini çıkarmak olmalıdır. Buna bağlı kalarak masa, sandalye ve servis sayısı belirlenecek ve aynı zamanda , düğün oturma düzeni şablonu için bir taslak oluşturabileceksiniz.  En önemlisi düğün mekanınızdaki masa sayısıyla konuk sayınızın eşleşip eşleşmediğini kontrol edecek ve ona göre düğün öncesi tedbirlerinizi alacaksınız. 

Düğün oturma planları yapmanın en önemli noktası iyi bir düzen

İster az bir misafir sayısına sahip olun ister çok! Birbirleriyle iyi anlaşan misafirlerinizi yakın yerlere konumlandırmak, yapmanız gereken ilk seçenek olmalıdır. Grup halinde iyi anlaşan arkadaşlarınızı bir masa koymanız ne kadar doğruysa, birbirini hiç tanımayan misafirleri yan yana oturtmak bir o kadar yanlış olacaktır. Dikkat etmeniz gereken diğer bir kural, benzer yaş gruplarında olan kişileri düğün oturma planı yaparken yakın konumlandırmanızdır.  Bazı düğün salonları, tek tek yuvarlak veya dikdörtgen masalardan ziyade daha farklı oturma düzenine sahiptir.  Bu genellikle yakınların oturduğu ana masa ve L şeklinde diğer masalardan oluşan farklı bir alternatiftir. Böyle bir düğün mekanında yapmanız gereken şey ise, ana masaya geçecek en yakınlarınız dışında kalan yan yana oturacak kişileri, yaş gruplamasına bakmadan tanıdıkları yan yana oturtarak yapmalısınız.

 

Oturma planı yaparken size yardımcı olacak ek ipuçları

Oturma planı yaparken size yardımcı olacak ek ipuçları

  • Misafir listenizi hazırlayıp, oturma planınızı yüzeysel olarak belirlediğinize göre, size daha da yardımcı olması adına bu planı bilgisayarınızda şablon haline getirin. Oluşturduğunuz düğün oturma düzeni şablonu salonun düğün gününüzde nasıl görüneceği hakkında hayal kurmanızı kolaylaştıracaktır.
  • Salon oturma planı için hazırladığınız listeyi, düğün mekanınıza ve konseptinize uyacak şekilde salonda konumlandırın. Böylece konuklarınız hangi masada oturacaklarını kolaylıkla bulabilirler. Ve bu sistem mekanınız içinde harika bir dekor olacaktır.

Yaklaşan düğününüz için bir düğün oturma planı oluşturmanız gerekiyorsa,  sizler için  hazırladığımız “Oturma planı nasıl yapılır ?” rehberimiz, bu konudaki tüm sorularınıza cevap olacaktır.  Kusursuz ve eğlenceli geçecek bir düğünü beraberinde getirecek düğün oturma planları, düğün gününüzde misafirlerinizin rahatını önemsemeniz için harika bir fırsat !

10 Aralık 22